Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Rada Unii Europejskiej 12 kwietnia 2024 r. przyjęła zmienioną dyrektywę w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Dyrektywa pomoże ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i ubóstwo energetyczne w UE.
Prowadzący konkretne instalacje ciepłownicze mogą wystąpić o dodatkowy przydział uprawnień do emisji na lata 2026-2030 pod warunkiem przygotowania i przedłożenia właściwemu organowi Planu Neutralności Klimatycznej.
Urząd Regulacji Energetyki zaktualizował formularz wniosku oraz wykazy i wzory wymaganych dokumentów potrzebnych do ubiegania się o rekompensaty za 2023 rok dla sektorów i podsektorów energochłonnych.
W dniu 1 stycznia 2024 r. zostanie uruchomiona usługa pozwalająca na uzyskanie dostępu do rejestru przejściowego CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanizm).
Rada Ministrów 8 grudnia 2023 r. przyjęła projekty ustaw złożone przez ministra klimatu i środowiska, które dotyczą nowelizacji przepisów ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw, a także ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych.
Rada UE przyjęła wspólne stanowisko w sprawie nowych zasad rozliczania emisji gazów cieplarnianych pochodzących z usług transportowych. Ma to na celu wesprzeć upowszechnianie w Europie bardziej ekologicznego transportu i osiągnąć unijne cele neutralności klimatycznej.
W dniu 23 listopada 2023 r. Komisja Europejska w ramach Funduszu Innowacyjnego uruchomi dwa nabory wniosków o łącznej puli wsparcia około 4,8 mld euro. Na co można ubiegać się o dofinansowanie?
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki przyznał rekompensaty dla przedsiębiorstw działających w sektorach energochłonnych za 2022 rok. Pomoc na łączną kwotę 1 mld 746 mln zł otrzyma 95 przedsiębiorstw.
W dniu 27 września 2023 r. w Dzienniku Ustaw opublikowana została ustawa z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ta wprowadza zmiany w ustawie o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (ushe).
Do Rządowego Centrum Legislacji 4 października 2023 r. trafił projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wskaźnika emisji gazów cieplarnianych dla energii elektrycznej w 2024 roku. Ile on wyniesie?
Ministerstwo Klimatu i Środowiska prowadzi prace nad projektem „Krajowego programu ograniczania zanieczyszczenia powietrza – Aktualizacja”. Swoje uwagi można zgłaszać do 21 kwietnia 2023 r.
W Dzienniku Ustaw dnia 19 grudnia 2022 r. zostało ogłoszone Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 15 grudnia 2022 r. w sprawie wskaźnika emisji gazów cieplarnianych dla energii elektrycznej w 2023 roku.