SZKOLENIE: SPECJALISTA DS. OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI ODPADAMI W FIRMIE Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Porady ekspertów

Tematyka

Dowiedz się, czy Ty też musisz mieć decyzję o dopuszczalnym poziomie hałasu

Decyzję o dopuszczalnym poziomie hałasu można uznać za pewien rodzaj ostrzeżenia. Jeśli się do niej nie dostosujesz, będziesz ukarany lub zobowiązany do wykonywania pomiarów i składania sprawozdań. A dokładnie, o co tyle hałasu?

Emisja hałasu do środowiska
06.09.2021

Pozwolenie zintegrowane dla instalacji komunalnej - kiedy jest potrzebne

Instalacje do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych (MBP) mogą podlegać obowiązkowi uzyskania pozwolenia zintegrowanego. Żeby ocenić kiedy dokładnie jest ono wymagane należy przeanalizować kilka aspektów.

Pozwolenia zintegrowane
17.08.2021

Zmiany dotyczące wydawania decyzji środowiskowych - komu ułatwią życie a komu utrudnią

Pomimo ogólnego celu mającego wpłynąć pozytywnie na środowisko nowe przepisy nie są korzystne dla inwestorów. Przede wszystkim ułatwią one działania osobom, które będą chciały zablokować dany proces inwestycyjny. Ponadto nowelizacja wzmocni pozycję organizacji ekologicznych, które będą mogły skuteczniej niż do tej pory wstrzymywać realizację przedsięwzięć.

Decyzja środowiskowa
16.08.2021

Czy przedsiębiorcy muszą zawrzeć umowę na wywóz odpadów komunalnych

Zgodnie z obecnymi przepisami dokumentem potwierdzającym odbiór odpadów komunalnych jest karta przekazania odpadów komunalnych (KPOK). Czy oprócz KPOK musisz posiadać jeszcze jakieś dokumenty?

Odpady komunalne
30.07.2021

Czy sprzedawca baterii musi uzyskać wpis do BDO?

Na prowadzącym sklep z bateriami, co do zasady, nie ciąży konieczność dokonania wpisu do BDO, aczkolwiek istnieje taka sytuacja, kiedy on również musi zarejestrować się w BDO.

Baterie i akumulatory

Czy transport zużytych akumulatorów podlega przepisom ADR

Zużyte akumulatory są zazwyczaj przewożone w celu recyklingu po zakończeniu ich normalnego użytkowania. Należy je traktować inaczej niż nowe akumulatory nieprzeznaczone do recyklingu. Ma to o tyle duże znaczenie, gdyż przepis szczególny nr 598 umowy ADR pozwala pod określonymi warunkami wyłączyć stosowanie przepisów ADR wobec przewozu akumulatorów nowych oraz akumulatorów zużytych.

Baterie i akumulatory
30.07.2021

Jak napisać dobre odwołanie?

Prawidłowo napisane odwołanie zwiększa szansę na wygraną. Żeby było skuteczne, musi być dobrze uzasadnione.

Odwołanie się od kary

Jak udokumentować przyjmowanie zużytych świetlówek od klientów

Klienci często przynoszą do sklepów zużyte świetlówki. Jak dalej powinien z nimi postąpić właściciel sklepu i jakie obowiązki formalne na nim ciążą?

Sprzęt elektryczny i elektroniczny

Jak zaklasyfikować odpady, które powstają na stacji demontażu pojazdów?

Na stacji demontażu wytwarzane są odpady, które pochodzą z demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Podpowiadamy, jak je zaklasyfikować.

Pojazdy wycofane z eksploatacji
30.07.2021

Jakich obowiązków nie możesz przekazać organizacji odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego

Część z obowiązków, z których musi się wywiązać wprowadzający sprzęt, można zlecić organizacji odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego, ale nie dotyczy to wszystkich rodzajów sprzętu.

Sprzęt elektryczny i elektroniczny