SZKOLENIE: SPECJALISTA DS. OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI ODPADAMI W FIRMIE Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Porady ekspertów

Tematyka

Czy urobek z awarii sieci wodno-kanalizacyjnej można wykorzystać do podwyższenia terenu

Zdaniem Ministerstwa Klimatu urobek z awarii sieci wodociągowych należy traktować jako odpad. Pod jakim kodem go zaklasyfikować i czy taki odpad można wykorzystać do utwardzania i podwyższania terenu?

Gospodarka odpadami
08.06.2022

Egzamin dla zarządzających spalarniami odpadów oraz składowiskami

Kierownikiem spalarni i współspalarni odpadów, a także osobą zarządzającą obiektem unieszkodliwiania odpadów wydobywczych może być wyłącznie osoba posiadająca świadectwo stwierdzające kwalifikacje w zakresie gospodarowania odpadami odpowiednie do prowadzonych procesów przetwarzania odpadów. Jak je uzyskać?

Gospodarka odpadami

Podstawowa charakterystyka odpadów dla piasku z sitopiaskownika

Podstawową charakterystykę odpadów należy sporządzić dla każdej partii odpadów przed ich skierowaniem na składowisko odpadów. Czy będzie potrzebna również dla odpadów w postaci piasku z sitopiaskownika?

Gospodarka odpadami
31.05.2022

Czy trzeba mieć dwie odrębne umowy na odbiór odpadów

Gminne systemy gospodarowania odpadami komunalnymi z mocy ustawy obejmują wyłącznie nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy. Co jednak zrobić jeśli działka jest podzielona i na jednej części znajduje się dom mieszkalny a na drugiej domek letniskowy przeznaczony do wynajęcia?

Odpady komunalne

Mobilne urządzenie do odzysku odpadów - z zezwoleniem czy bez

Eksperci uważają, że ustawa o odpadach zawiera luki prawne dotyczące zezwoleń na mobilne przetwarzanie odpadów, ponieważ na etapie wnioskowania trudno zdefiniować, gdzie urządzenie do przetwarzania będzie eksploatowane. Jak z tego wybrnąć?

Gospodarka odpadami

Gniazda ptaków na drzewach – czy trzeba wstrzymać wycinkę

Jeżeli podczas prac poprzedzających lub związanych z wycinką drzew okaże się, że na drzewach znajdują się gniazda ptaków, nie wolno kontynuować prac. Dlaczego? Jakie działania podjąć?

Wycinka drzew i krzewów

Czy budowa drogi może naruszyć stosunki wodne

Przepisy prawa nie regulują definicji „stosunków wodnych”. Ich zmiana wywołana działalnością człowieka jest związana z konkretnym działaniem właściciela gruntu wpływającym na ukształtowany w terenie system zasobów wodnych. Czy budowę drogi można uznać za działania, które powodują zmianę stosunków wodnych.

Ochrona wody

Procedura rozgraniczenia gruntów pokrytych wodami

Projekt rozgraniczenia gruntów pokrytych wodami jest niezbędny przy ustalaniu linii brzegowej oraz wytyczaniu własności w sytuacji, gdy grunty znalazły się pod wodą np. wskutek przesunięcia rzek. Bywa też potrzebny w przypadku uzyskania pozwolenia na budowę.

 

Ochrona gleby

Wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny może być także dystrybutorem

W niektórych sytuacjach wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny może być traktowany również jako dystrybutor. Czy wiąże się to z dodatkowymi obowiązkami? Czy prowadzący będący jednocześnie dystrybutorem może przyjmować zużyty sprzęt tego samego rodzaju co produkowany? Czy musi mieć zezwolenie na zbieranie odpadów?

BDO
26.05.2022

Czy każdy wylot wody deszczowej traktowany jest jako osobne urządzenie wodne?

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo wodne wylot wody deszczowej jest urządzeniem wodnym wymagającym pozwolenia wodnoprawnego. Czy ilość wylotów ma wpływ na wysokość opłaty za wydanie pozwolenia wodnoprawnego?

Emisja ścieków