SZKOLENIE: SPECJALISTA DS. OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI ODPADAMI W FIRMIE Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Porady ekspertów

Tematyka

Prowadzisz sklep internetowy? Ciebie też dotyczą przepisy  o ochronie środowiska

Wielu właścicieli sklepów internetowych nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich też dotyczą obowiązki z zakresu ochrony środowiska. Często pomijanym obowiązkiem jest składanie raportu do KOBiZE. A co jeszcze powinni wiedzieć sprzedawcy internetowi?

BDO

Ścieki z magazynowania destruktu asfaltowego – czy potrzebne jest pozwolenie wodnoprawne?

Miejsce, w którym magazynowane są odpady, powinny być zabezpieczone tak, aby do odpadów nie przedostawały się opady deszczu lub śniegu. Nie zawsze jest to jednak możliwe i wówczas mogą powstawać niebezpieczne dla środowiska odcieki. Co to oznacza w praktyce? Czy odcieki z magazynowania destruktu asfaltowego mogą być niebezpieczne?

Emisja ścieków

Czy zakup nowego pojazdu asenizacyjnego wymaga zmiany posiadanego zezwolenia na odbiór nieczystości ciekłych

Zgodnie art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej u.c.p.g) na prowadzenie przez przedsiębiorców działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych, wymagane jest uzyskanie zezwolenia. Czy zakup nowych pojazdów będzie oznaczał konieczność uzyskania nowego zezwolenia?

Emisja ścieków
31.03.2022

Czy sprzedawca odpadów musi prowadzić ewidencję i składać sprawozdania?

To czy sprzedawca odpadów (lub pośrednik w obrocie odpadami) musi prowadzić ewidencję odpadów i składać sprawozdania, zależy od tego, czy pełni on rolę jedynie sprzedawcy czy jest jednocześnie posiadaczem odpadów.            

W jakiej formie złożyć o pomoc de minimis - papierowej, czy elektronicznej

Jeżeli podmiot wprowadza produkty w opakowaniach na rynek krajowy i chce uzyskać ulgę w formie pomocy de minimis, musi złożyć stosowny wniosek.

Jak obliczyć poziomy zbierania zużytego sprzętu w przypadku nowej działalności

Przez wiele lat, sposób wyliczania poziomu zbierania dla wprowadzającego sprzęt rozpoczynającego działalność w danym roku kalendarzowym był kością niezgody. Ostatecznie udało się rozwiązać ten problem.

Gospodarka odpadami

Zakres raportu o oddziaływania na środowisko dla ferm drobiu

Jeżeli przedsiębiorca planuje uruchomić przedsięwzięcie, które zalicza się do przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko, musi opracować raport oddziaływania na środowisko. Takim przedsięwzięciem jest m.in. ferma drobiu. W tekście omówimy kluczowe kwestie, które pomogą skrócić procedurę związaną z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, której jednym z elementów jest przygotowanie raportu.

Emisja gazów i pyłów do powietrza

Większe zainteresowanie polskim węglem przez inwazję Rosji na Ukrainę

Inwazja Rosji na Ukrainę to nie tylko zachwianie bezpiecznego status quo, do którego się przyzwyczailiśmy, ale także czas na nowe przetasowanie sił w kontekście bezpieczeństwa energetycznego.

Energetyka

Kiedy trzeba przeprowadzić przegląd ekologiczny

Przegląd ekologiczny jest jednym ze sposobów, dzięki któremu można ustalić, czy jakaś instalacja nie szkodzi środowisku. Z jakich powodów organ może nakazać przeprowadzenie przeglądu ekologicznego i czy można uniknąć tego obowiązku?

Emisja gazów i pyłów do powietrza

Błędy w raporcie do KOBIZE i ich konsekwencje

Coraz mniej czasu zostało na złożenie raportu do KOBIZE. Przypominamy, że trzeba go złożyć do końca lutego 2022 roku. Po tym terminie Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami będzie weryfikował dane podane w raporcie. Jeśli okaże się, że popełniłeś jakiś błąd, będziesz miał szansę go poprawić.

KOBiZE