SZKOLENIE: SPECJALISTA DS. OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI ODPADAMI W FIRMIE Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Porady ekspertów

Tematyka

Usunięcie drzewa w związku z budową instalacji fotowoltaicznej

Każde wycięcie drzewa musi odbyć się zgodnie z przepisami. Czasami wystarczy tylko zgłoszenie ale w niektórych przypadkach potrzebne jest zezwolenie. Podpowiadamy czy planowana inwestycja polegająca na zbudowaniu instalacji fotowoltaiczna może być potraktowana jako przyczyna do usunięcia drzew z powodu zacieniania słońca i czy zobowiązanie do nasadzeń zastępczych jest argumentem do wydania pozwolenia na usunięcie drzew.

Wycinka drzew i krzewów
08.08.2022

VerpackG – czy dotyczy również polskich przedsiębiorców

Zasady funkcjonowania UE przewidują, że kraje unijne opracowują własne przepisy na podstawie dyrektyw wyznaczających kierunki działań. Dlatego przepisy opakowaniowe w Polsce są inne niż np. w Niemczech – pomimo, że podstawowe założenia i zasady są zbieżne.

Opakowania

Gmina nie reaguje na przyczynę odoru ze ścieków - jak interweniować

Pytanie: Podmiot otrzymał pozwolenie wodnoprawne (nie jest to pozwolenie zintegrowane) na odprowadzanie ścieków przemysłowych z produkcji warzyw do rowu ziemnego, którego nie jest właścicielem ,w ilości odprowadzanych wód Qśr.d.= 3m3/d. Przed odprowadzeniem do rowu wody mają być podczyszczane w osadniku. Zdefiniowane zostały dopuszczalne stężenia zanieczyszczeń dla BZT_5, ChZT_CR, zawiesiny ogólne, azot ogólny, fosfor ogólny. Podmiot nie wywiązuje się z wymagań pozwolenia. Ścieki są kolorowe, mętne, zawierają odpady (resztki warzyw). Smród jest nie do zniesienia. W Polsce za prowadzenie działalności w zakresie dostarczania wody oraz odprowadzania ścieków odpowiada samorząd. W jakim zakresie i na jakiej podstawie gmina może zając się rozwiązaniem tego problemu? Niestety w tym przypadku gmina "nieoficjalnie wspiera" podmiot który nas truje.
Emisja ścieków
03.08.2022

Czy współwłaściciel nieruchomości może złożyć korektę deklaracji

Właściciel nieruchomości jest obowiązany złożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi Czy zatem współwłaściciel może złożyć korektę deklaracji wcześniej złożonej przez innego współwłaściciela tej nieruchomości?

Odpady komunalne
25.07.2022

Czy w tym samym czasie mogą się toczyć dwa postępowania w sprawie decyzji odpadowych

Zgodnie z przepisami ustawy z 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw, podmioty posiadające zezwolenia na zbieranie i/lub przetwarzanie odpadów wydane przed 5 września 2018 r. musiały do 5 marca 2020 r. złożyć wniosek o wydanie nowych decyzji. Jednak część postępowań nadal toczy. Co zrobić jeśli upływa termin posiadanego zezwolenia a nowe nie zostało wydane?

Gospodarka odpadami

Odpady niebezpieczne – klasyfikacja, ustawa i kody

Odpady niebezpieczne są wytwarzane w różnych branżach. Klasyfikacja odpadów powinna być prowadzona w ramach konkretnej grupy wskazanej w katalogu odpadów. Po wybraniu grupy należy wybrać frakcję (dla odpadów innych niż niebezpieczne) lub kierując się właściwościami wybrać kod dla odpadów niebezpiecznych.

Odpady niebezpieczne

Jakie kwestie związane z ochroną środowiska uregulować w umowie najmu nieruchomości

W umowie najmu, poza aspektami regulującymi podstawowe warunki najmu, warto również uregulować kwestie związane z ochroną środowiska. Istotną kwestią jest ustalenie podmiotu korzystającego, czyli powodującego emisję, w tym np. wytwarzanie odpadów, ścieków czy lotnych zanieczyszczeń.

Gospodarka odpadami

Instrukcje ADR dla kierowcy - czy wystarczy mieć pdf lub aplikację

Przy transporcie towarów niebezpiecznych w kabinie kierowcy w miejscu łatwo dostępnym powinny być przewożone „instrukcje pisemne zgodne z ADR” według wzoru 5.4.3.4. Czy instrukcje te muszą być fizycznie wydrukowane czy mogą być w wersji mobilnej np. w formie aplikacji lub pliku PDF?

Gospodarka odpadami
15.07.2022

Jak zmusić właściciela terenu do uprzątnięcia odpadów

Obowiązek uprzątnięcia odpadów znajdujących się na działce spoczywa na właścicielu tej działki. Co jednak zrobić jeśli właściciel nie reaguje na pisma nakazujące ich uprzątnięcie?

Gospodarka odpadami
12.07.2022

Upewnij się czy Twoje urządzenia wymagają rejestracji w CRO

Jednym z najczęściej pojawiających się błędów operatorów urządzeń jest przekonanie, że urządzenia (obiegi), które zawierają poniżej 3 kg substancji nie podlegają rejestracji.

Emisja gazów i pyłów do powietrza