Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Odpady i BDO - Opakowania

Tematyka

Utylizacja opakowań po odczynnikach chemicznych

Pytanie: Nasze pytanie dotyczy szpitalnego laboratorium. Używamy w nim różnych odczynników. Ich pozostałości są oddawane pod kodami 18 01 07 oraz 18 01 06*. Zastanawiamy się, czy dopuszczalne jest wypłukanie opakowań po tych odczynnikach wodą, aby móc je oddać do utylizacji jako odpad komunalny, czy też muszą być przekazane pod kodem 15 01 10*?
Pytania i odpowiedziOpakowania

Recykling opakowań z elastycznych tworzyw sztucznych - Konferencja video

Opakowania z elastycznych tworzyw sztucznych stanowią problematyczne odpady, jednak ich odpowiednie zagospodarowanie może przynieść wymierne korzyści dla środowiska. Nasz ekspert przedstawia kompleksową wiedzę na temat opakowań z różnych tworzyw sztucznych oraz omawia problemy i możliwości związane z rozszerzeniem recyklingu tych materiałów. Dowiedz się więcej o nowoczesnych materiałach i rozwiązaniach, które mogą przynieść korzyści środowisku naturalnemu oraz Twojej firmie.

Porada videoOpakowania
02.06.2023

Wprowadzanie produktów w opakowaniach z zagranicznej firmy

Pytanie: Firma X prowadzi działalność dystrybucyjną produktów z zagranicznej firmy Y. Firma X następnie otrzymane produkty rozprowadza po supermarketach w Polsce. Kto jest wprowadzającym produkty w opakowaniach - firma X czy Y? Kto powinien uzyskać wpis do BDO?
Pytania i odpowiedziOdpady i BDO

Czym jest wstęga Möbiusa i kiedy możesz ją stosować

Pytanie: Jeśli nasz produkt posiada zabezpieczenia w postaci styropianu, folii transparentnej, wszelkiego rodzaju opakowań z tworzywa PET, to czy przy eksporcie na rynki zagraniczne musimy też wykazywać na opakowaniu zewnętrznym (kartonie) oznaczeniem wstęgi Möbiusa?
Pytania i odpowiedziOpakowania

Chcesz wykorzystać drewniane palety? Sprawdź, czy jest to zgodne z prawem

Pytanie: Jesteśmy wytwórcą produktów spożywczych i często półprodukty docierają do nas na drewnianych paletach. W związku z tym mam pytanie, czy możemy takie nieuszkodzone palety, odsprzedawać innym firmom? 
Pytania i odpowiedziOpakowania

Chcesz przetwarzać odpady opakowaniowe? Spełnij te wymogi

Pytanie: Nasza firma dysponuje pozwoleniem na przetwarzanie odpadów o kodzie 15 01 02 w procesie R12. W jego wyniku wytwarzany jest odpad o kodzie 19 12 04 poddawany procesowi R3. Odezwała się do nas firma, która chce nam dostarczać surowiec (pojemniki), które mamy przetwarzać od razu w procesie R3. Co musielibyśmy zrobić, aby zacząć współpracę z tą firmą i wystawiać DPR?
Pytania i odpowiedziOpakowania

Sprawdź w jaki sposób określić zwartość metali ciężkich w opakowaniach drewnianych

Pytanie: W jaki sposób powinienem oszacować zawartość metali ciężkich w opakowaniach (jestem producentem opakowań drewnianych)?
Pytania i odpowiedziOpakowania

Opłata za opakowania po półproduktach sprowadzonych do Polski

Pytanie: Firma kupuje za granicą surowiec do produkcji paszy dla zwierząt (produkty uboczne kategorii 3). Czy opakowania w których są one dostarczane są wprowadzonym do Polski opakowaniem? Czy należy wykazać ich masę we wprowadzanych opakowaniach na rynek i naliczyć opłatę produktową?
Pytania i odpowiedziOpakowania

Kiedy trzeba przeprowadzić audyt zewnętrzny

Pytanie: Czy zakład, który ma pozwolenie na przetwarzanie odpadów w procesie R3 w ilości większej niż 400 Mg/rok, a recykling jest prowadzony tylko dla siebie, podlega pod obowiązek przeprowadzania audytu recyklera? Czy pod taki obowiązek powinien podlegać zakład niewystawiający dotychczas żadnych dokumentów (DPO, DPR, EDPO, EDPR), a przetwarzający odpady o kodzie 07 02 13? Dodatkowo, jeśli firma ma cztery oddziały i wystawia EDPR dla klientów, to czy masa 400 Mg dotyczy całego zakładu, czy jest liczona osobno dla miejsc prowadzenia działalności? Czy dokumenty EDPR - załącznik C (formularz) wysyła się do marszałka właściwego ze względu na siedzibę, czy z uwagi na miejsce prowadzenia działalności?
Pytania i odpowiedziOpakowania

Czy opakowania po półproduktach to odpady z instalacji

Wątpliwości interpretacyjne, co do tego, czy odpady po półproduktach trzeba uznać jako powstające w instalacji  czy nie,  wynikają z tego, że przepisy nie określają jednoznacznie, czym są odpady wytworzone, w wyniku działania instalacji, w związku z eksploatacją instalacji, w instalacji.

Porada ekspertaBDO
Ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi z dnia 13 czerwca 2013 r. zobowiązuje wprowadzających produkty w opakowaniach do zapewniania odzysku, w tym recyklingu odpadów opakowaniowych powstałych z tego samego rodzaju opakowań jak te, w których wprowadzili produkt. Przedsiębiorcy, którzy w trakcie roku kalendarzowego nie zapewnią odpowiednich poziomów odzysku i recyklingu opakowań, uiszczają opłatę produktową. Sposób, w jaki wylicza się opłatę produktową, jest przedstawiony w załączniku nr 2 do ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Jeśli jednak przedsiębiorca wprowadza niewielką ilość opakowań, do 1 Mg rocznie, to może zostać zwolniony z opłaty produktowej. W tym celu należy złożyć zestaw dokumentów określony w wyżej wymienionej ustawie do właściwego marszałka województwa. Warto mieć na uwadze, że zwolnienie z opłaty produktowej nie zwalnia przedsiębiorców z konieczności składania rocznego sprawozdania o produktach, opakowaniach i zarządzaniu odpadami. Sprawozdanie to należy złożyć za pośrednictwem systemu BDO do marszałka województwa.