TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Odpady i BDO - Opakowania

Tematyka

Wniosek o pomoc de miminis w formie papierowej nie będzie rozpatrzony

Pytanie: Firma złożyła sprawozdanie w zakresie wprowadzania produktów w opakowaniach za rok 2021 przez system BDO oraz wniosek o pomoc de minimis w formie papierowej w terminie do 15 marca 2022 r. Wniosek o pomoc de minimis został również dołączony do sprawozdania (niestety tylko pierwsza strona, nie zostały dołączone załączniki – był to przypadek.) Czy urząd marszałkowksi może odrzucić wniosek o pomoc de minimis, jeżeli został on również złożony w formie papierowej?
Pytania i odpowiedziBDO

Jakie rodzaje opakowań muszą być raportowane w LUCID

Pytanie: Firma sprzedaje na rynek niemiecki, posiada numer rejestracyjny w LUCID, zapisana jest do organizacji odzysku LIZENZERO. Jakiś czas temu weszły znowelizowane przepisy. Czy zgodnie z nimi, palety drewniane również należy uwzględniać w raportach?
Pytania i odpowiedziOpakowania
12.09.2022

VerpackG – czy dotyczy również polskich przedsiębiorców

Zasady funkcjonowania UE przewidują, że kraje unijne opracowują własne przepisy na podstawie dyrektyw wyznaczających kierunki działań. Dlatego przepisy opakowaniowe w Polsce są inne niż np. w Niemczech – pomimo, że podstawowe założenia i zasady są zbieżne.

Porada ekspertaOpakowania

Czy można poprawiać błędy w wystawionych dokumentach DPR

Do 31 sierpnia 2022 r. podmioty przekazujące odpady opakowaniowe do recyklingu mogą składać wnioski o wydanie dokumentów potwierdzających te działania (tzw. DPR) w II kwartale 2022 r. Podpowiadamy, co zrobić w przypadku wykrycia błędów w tych dokumentach.

Porada ekspertaBDO

Wprowadzanie produktów na własny użytek a konieczność wpisu do BDO

Pytanie: Czy wprowadzający na rynek produkty w opakowaniach (dotyczy również produktów sprowadzanych na rynek polski z zagranicy), w tym wprowadzanych na własny użytek musi okazywać nr BDO na fakturach, mailach, itd.?
Pytania i odpowiedziOpakowania

Znakowanie opakowań wysyłanych za granicę

Pytanie: Polski producent opakowań z tworzyw sztucznych otrzymał zalecenie od swojego kontrahenta z Włoch, który kupuje te opakowania i na terenie Unii Europejskiej pakuje produkty w te opakowania. Kontrahent z Włoch, dla którego przedsiębiorca z Polski wytwarza te opakowania, zwrócił uwagę na zmiany wynikające z dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/851 i 2018/852 z30 maja 2018 r., zmieniających dyrektywę 2008/98/WE w sprawie odpadów i dyrektywę 94/62/WE w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych. Kontrahent z Włoch powołując się na Decyzję UE 97/129/WE, wymaga od producenta z Polski stosowania europejskich wymagań prawnych, dotyczących oznakowania ekologicznego na opakowaniach oraz umieszczania kodu alfanumerycznego do oznakowania wszystkich materiałów/elementów wytwarzanego opakowania. Proszę o udzielenie odpowiedzi na pytania: Jak faktycznie - w kontekście przywołanych dyrektyw - powinno się oznaczać opakowania? Jakie kody należy stosować? Jak je prawidłowo stosować/umieszczać, aby spełnić oczekiwania klienta? Jak należy rozumieć, że oznakowanie ma być umieszczane na wszystkich elementach opakowania? Producent z Polski stosuje oznaczenia (symbol i ikony trójkąta z numerem odpowiadającym rodzajowi opakowania) wynikające z przepisów ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.
Pytania i odpowiedziOpakowania
31.05.2022

Prowadzisz sklep internetowy? Ciebie też dotyczą przepisy  o ochronie środowiska

Wielu właścicieli sklepów internetowych nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich też dotyczą obowiązki z zakresu ochrony środowiska. Często pomijanym obowiązkiem jest składanie raportu do KOBiZE. A co jeszcze powinni wiedzieć sprzedawcy internetowi?

Porada ekspertaBDO

Import olejów i smarów na własny użytek - jakie obowiązki trzeba spełnić 

Pytanie: Sprowadzamy z zagranicy z terenu Unii Europejskiej i spoza UE niewielkie ilości olejów smarowych i smarów, które są wykorzystywane na nasz własny użytek (do utrzymania ruchu). Czy w związku z tym ciążą na nas wymogi z tytułu ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej albo ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi?

Jeśli tak, to czy mamy obowiązek podawać do organizacji odzysku (z którą mamy podpisaną umowę) zarówno masę opakowań (w które są zapakowane oleje i smary), jak i masę olejów i smarów (zgodnie z załącznikiem 4a do ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej) wprowadzonych do kraju na własny użytek?
Pytania i odpowiedziBDO

Internetowa sprzedaż odzieży – co uwzględnić w sprawozdaniu 

Pytanie: Firma została zarejestrowana w CEDIG na początku 2021 roku. Przedmiot działalności – internetowa sprzedaż odzieży importowanej i produkowanej przez szwalnię w Polsce. Czy musimy się rejestrować w BDO? Jakie jeszcze obowiązki nas dotyczą – ewidencja, sprawozdania?
Pytania i odpowiedziBDO

Czy sprawozdanie za reklamówki trzeba złożyć do marszałka właściwego ze względu na siedzibę firmy?

Sprzedawcy, którzy oferują swoim klientom jednorazowe reklamówki, uiszczają opłatę recyklingową za każdy kwartał. Do 15 marca, muszą też złożyć sprawozdanie o produktach, opakowaniach i gospodarowaniu odpadami. Tu jednak pojawia się pytanie, do kogo kierować sprawozdanie jeśli prowadzi się kilka sklepów w całej Polsce?

Porada ekspertaBDO
Ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi z dnia 13 czerwca 2013 r. zobowiązuje wprowadzających produkty w opakowaniach do zapewniania odzysku, w tym recyklingu odpadów opakowaniowych powstałych z tego samego rodzaju opakowań jak te, w których wprowadzili produkt. Przedsiębiorcy, którzy w trakcie roku kalendarzowego nie zapewnią odpowiednich poziomów odzysku i recyklingu opakowań, uiszczają opłatę produktową. Sposób, w jaki wylicza się opłatę produktową, jest przedstawiony w załączniku nr 2 do ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Jeśli jednak przedsiębiorca wprowadza niewielką ilość opakowań, do 1 Mg rocznie, to może zostać zwolniony z opłaty produktowej. W tym celu należy złożyć zestaw dokumentów określony w wyżej wymienionej ustawie do właściwego marszałka województwa. Warto mieć na uwadze, że zwolnienie z opłaty produktowej nie zwalnia przedsiębiorców z konieczności składania rocznego sprawozdania o produktach, opakowaniach i zarządzaniu odpadami. Sprawozdanie to należy złożyć za pośrednictwem systemu BDO do marszałka województwa.