Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Przemysł tekstylny, a w szczególności sektor mody, to jeden z najbardziej zasobochłonnych i zanieczyszczających środowisko gałęzi gospodarki. Każdego roku na świecie produkuje się około 100 miliardów sztuk odzieży, z czego ogromna część trafia na wysypiska lub do spalarni już po kilku użyciach. W samej Unii Europejskiej każdego roku powstaje około 12,6 miliona ton odpadów tekstylnych, z czego jedynie niewielki odsetek poddawany jest recyklingowi. W kontekście coraz bardziej rygorystycznych regulacji środowiskowych oraz rosnącej świadomości konsumentów, branża modowa stoi przed pilną potrzebą przejścia na model gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). Jakie działania mogą przyczynić się do zamknięcia obiegu w przemyśle tekstylnym i jaką rolę odgrywają w tym procesie przepisy prawne?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Przemysł tekstylny to jeden z największych konsumentów wody i jednocześnie jedno z głównych źródeł ścieków przemysłowych. Zanieczyszczenia generowane przez procesy barwienia, drukowania i wykańczania tkanin zawierają toksyczne substancje, które stanowią poważne zagrożenie dla środowiska i zdrowia publicznego. Tradycyjne metody oczyszczania często okazują się niewystarczające, dlatego branża poszukuje innowacyjnych rozwiązań. Jakie technologie są najbardziej skuteczne i opłacalne? Jak ograniczyć negatywny wpływ ścieków tekstylnych na środowisko?
Od 1 stycznia 2025 r. obowiązują nowe przepisy, które nakładają na samorządy obowiązek zbierania tekstyliów i odzieży od mieszkańców w sposób selektywny w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Mimo tego, że przepisy nie wprowadziły rewolucji, bo regulacje w zakresie selektywnej zbiórki funkcjonował od dłuższego czasu, część gmin nie zapewniała odpowiedniego, wygodnego rozwiązania dla mieszkańców. W odpowiedzi na ten wymóg, coraz więcej miast w Polsce uruchamia mobilne punkty odbioru odpadów tekstylnych.
Czy odpady tekstylne w firmach wymagają innego sposobu zagospodarowania? Od stycznia pojawiają się informacje o nowym rozporządzeniu dotyczącym zakazu wyrzucania odpadów tekstylnych do odpadów zmieszanych. Warto przeanalizować, co dokładnie się zmieniło, ponieważ analiza stanu prawnego wskazuje, że sposób zbiórki odpadów w rzeczywistości nie ulega zmianie, zwłaszcza dla firm.
Od stycznia 2025 roku każda gmina w Polsce ma obowiązek organizowania selektywnej zbiórki tekstyliów. Jakie rozwiązania proponuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, aby skutecznie wdrożyć nowe przepisy i ograniczyć zanieczyszczenie środowiska?
Od 2025 roku przedsiębiorstwa muszą dostosować się do nowych regulacji ochrony środowiska. Wprowadzone zmiany w przepisach środowiskowych obejmują m.in. obowiązki związane z ewidencją odpadów i segregacją odpadów budowlanych. Dowiedz się, jak odpowiednio przygotować swoją firmę i uniknąć potencjalnych kar.
Przemysł tekstylny ma ogromny wpływ na środowisko i stoi przed wyzwaniem wprowadzenia zmian. Statystycznie każdy konsument rocznie kupuje kilkadziesiąt kilogramów ubrań. Niestety, odpady tekstylne w większości są spalane lub trafiają na wysypiska, a jedynie niewielka część poddawana jest selektywnej zbiórce i recyklingowi. W Unii Europejskiej zaledwie 29% odpadów tekstylnych jest zbieranych selektywnie. Celem jest zwiększenie recyklingu tekstyliów i ich ponowne użycie, zamiast spalania.
Od 1 stycznia 2025 roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy, która zobowiąże wszystkie gminy do wprowadzenia obowiązkowej selektywnej zbiórki odpadów tekstylnych. W odpowiedzi na te zmiany Częstochowa już teraz organizuje zbiórki niepotrzebnych tekstyliów, aby przygotować mieszkańców na nadchodzące regulacje.
W nocy 12 maja 2024 r. wybuchł pożar centrum handlowego zlokalizowanego na ul. Marywilskiej 44 w Warszawie. Chemicy z Państwowej Straży Pożarnej analizowali jakość powietrza.
W dniu 13 marca 2024 r. Parlament Europejski przyjął wnioski mające na celu lepsze zapobieganie i ograniczanie marnotrawstwa żywności oraz tekstyliów w całej Unii Europejskiej.
W dniu 14 lutego 2024 r. komisja Envi, czyli europarlamentarna komisja ds. środowiska, przyjęła propozycje dotyczące nowego projektu dyrektywy odpadowej. Chodzi m.in. o wyższe cele redukcyjne dla odpadów żywnościowych oraz krótszy czas na wdrożenie Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta w obszarze tekstyliów.
Na nielegalnym składowisku łatwopalnych odpadów tekstylnych w Kamieńcu nadal jest tam ich co najmniej 17 tys. ton. Wójt gminy Cewice zapowiedział, że samorząd odpadów nie usunie - podaje TVN24.
W dniu 5 lipca 2023 r. Komisja Europejska opublikowała projekt nowelizacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej dyrektywę 2008/98/WE w sprawie odpadów (COM(2023) 420 final). Teraz MKiŚ zaprasza do jej konsultacji.
Ubraniomat to nowe urządzenie do segregacji tekstyliów, które powstało dzięki współpracy marek 4F, Ubrania Do Oddania oraz Archicom. Na ten moment urządzenie pojawiło się w Krakowie oraz we Wrocławiu.