SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Decyzje odpadowe będą ważne do końca 2025 roku

18 października 2022 r. weszły w życie przepisy, które mają rozwiązać odwieczny problem z oszacowaniem, na ile miesięcy przed końcem ważności pozwolenia na wytwarzanie odpadów oraz zezwolenia na zbieranie i/lub przetwarzanie odpadów, złożyć wniosek o wydanie kolejnego. Teraz wystarczy to zrobić na 3 miesiące przed końcem obowiązywania dotychczasowej decyzji, by uniknąć kary.

Zmiany zostały wprowadzone ustawą z 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. Ma to rozwiązać problem ciągłości decyzji z obliczu trwających miesiącami, lub w skrajnych przypadkach nawet latami, postepowań o wydanie nowych decyzji odpadowych.

Pozwolenie na wytwarzanie odpadów

Zgodnie z nowymi ważność wydanych pozwoleń na wytwarzanie odpadów zostanie przedłużona do 31 grudnia 2025 r. jeżeli posiadacz odpadów w terminie nie później niż 3 miesiące przed upływem czasu, na jaki zostało wydane, złożył wniosek o wydanie nowego pozwolenia na wytwarzanie odpadów.

Dotychczasowe pozwolenia, wygasną w dniu następującym po dniu, w którym:

  1. nowe pozwolenie, decyzja o odmowie wydania nowego pozwolenia albo decyzja o umorzeniu postępowania w sprawie wydania nowego pozwolenia stały się ostateczne, albo

  2. wniosek o wydanie nowego pozwolenia właściwy organ pozostawił bez rozpatrzenia.

Uwaga

Posiadacz odpadów jest zobowiązany do utrzymania zabezpieczenia roszczeń przez cały okres obowiązywania pozwolenia, a więc również w czasie wydłużonego terminu ważności tej decyzji.

Zezwolenie na zbieranie i przetwarzanie odpadów

Ta sama zasada dotyczy zezwoleń na zbieranie i przetwarzanie odpadów. Ustawa przedłuża ważność tych zezwoleń do 31 grudnia 2025 r., jeżeli posiadacz odpadów w terminie nie później niż 3 miesiące przed upływem czasu, na jaki zostało wydane, złożył wniosek o wydanie nowego zezwolenia na zbieranie odpadów lub zezwolenia na przetwarzanie odpadów.

Dotychczasowe zezwolenie na zbieranie odpadów i zezwolenie na przetwarzanie odpadów wygasa w dniu następującym po dniu, w którym:

  1. nowe zezwolenie, decyzja o odmowie wydania nowego zezwolenia albo decyzja o umorzeniu postępowania w sprawie wydania nowego zezwolenia stały się ostateczne, albo

  2. wniosek o wydanie nowego zezwolenia właściwy organ pozostawił bez rozpatrzenia.

Uwaga

Posiadacz odpadów jest zobowiązany do utrzymania zabezpieczenia roszczeń przez okres obowiązywania zezwolenia na zbieranie odpadów lub zezwolenia na przetwarzanie odpadów i po zakończeniu obowiązywania tych zezwoleń, do czasu uzyskania ostatecznej decyzji o zwrocie zabezpieczenia roszczeń.

Zmiana formy zabezpieczenia roszczeń

Wprowadzono również zapis, który dopuszcza zmianę formy zabezpieczenia roszczeń po wydaniu zezwolenia na zbieranie odpadów luz zezwolenia na przetwarzanie odpadów. Zwrot zabezpieczenia roszczeń w dotychczasowej formie nastąpi po wniesieniu przez posiadacza odpadów zabezpieczenia roszczeń w nowej formie.

Reasumując, jeżeli ważność posiadanego pozwolenia na wytwarzanie odpadów lub zezwolenia na zbieranie i/lub przetwarzanie odpadów będzie dobiegała końca, wystarczającym będzie złożenie wniosku o nową decyzję na minimum 3 miesiące przed datą końcową decyzji. To zabezpieczy przedsiębiorcę, jeśli chodzi o ciągłość decyzji odpadowych, nawet gdyby postępowanie o wydanie nowychmiało ciągnąć się miesiącami, czy jak czasem bywa, nawet latami. A zatem będzie można prowadzić działalność na podstawie starej decyzji, która normalnie już by wygasła.

Podstawa prawna

Ustawa z 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej (Dz.U. z 2022 r. poz. 2127)

AUTOR Anna Gnioska
Anna Gnioska
redaktor prowadząca Portalu Ochrony Środowiska. Wieloletni redaktor publikacji i autor tekstów z zakresu ochrony środowiska. Specjalizuje się w przepisach dotyczących gospodarki odpadowej.