SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

pozwolenie na wytwarzanie odpadów

Definicja instalacji w kontekście pozwolenia na wytwarzanie odpadów

Pytanie: Pracuję w dużej firmie, która ma wiele budynków administracyjnych, magazyny i budynki mieszkalne. Dotychczas mieliśmy pozwolenie na wytwarzanie odpadów, które w tym roku się kończy. Czy przedłużenie pozwolenia jest konieczne, jeśli wszystkie powstające odpady nie są wytwarzane w instalacji (tak je wprowadzamy do BDO). Mamy m.in. kotłownie, kuchnię, oczyszczalnię ścieków i stację uzdatniania wody. Czy w rozumieniu ustawy o odpadach, można któryś z ww. element nazywać instalacją?

Decyzje odpadowe będą ważne do końca 2025 roku

18 października 2022 r. weszły w życie przepisy, które mają rozwiązać odwieczny problem z oszacowaniem, na ile miesięcy przed końcem ważności pozwolenia na wytwarzanie odpadów oraz zezwolenia na zbieranie i/lub przetwarzanie odpadów, złożyć wniosek o wydanie kolejnego. Teraz wystarczy to zrobić na 3 miesiące przed końcem obowiązywania dotychczasowej decyzji, by uniknąć kary.

Pozwolenie na wytwarzanie odpadów – analiza formalna wniosku, wymagania, procedury, ważne aspekty

Planujesz złożyć wniosek o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów? Pamiętaj, dopiero po uzupełnieniu braków formalnych i braku fiskalnego, organ przystąpi do analizy merytorycznej wniosku. Sprawdzi, czy dane w nim zawarte są zgodne z wymogami prawa i czy nie wymagają uzupełnienia, wyjaśnienia. Lepiej więc od razu przygotuj poprawny wniosek. Pomoże Ci w tym poniższa analiza.

Z artykułu dowiesz się:

  • kiedy i gdzie złożyć wniosek o wydanie pozwolenia
  • jakie dokumenty dołączyć do wniosku 
  • jak przebiega weryfikacja formalna 

Przypomnijmy, że pozwolenie na wytwarzanie odpadów jest potrzebne w przypadku, gdy eksploatacja instalacji powoduje powstanie odpadów o masie:

  • powyżej 1 Mg (1 tony) rocznie odpadów niebezpiecznych,

  • powyżej 5000 Mg (5000 ton) rocznie odpadów innych niż niebezpieczne.

Pozwolenie wydaje się na wniosek:

  • prowadzących oznaczone części instalacji lub na wspólny wniosek prowadzących oznaczone części instalacji (wspólny wniosek o udzielenie pozwolenia), wskazując w nim jednego prowadzącego instalację jako głównego prowadzącego lub określając szczegółowo zakres odpowiedzialności poszczególnych prowadzących za eksploatację instalacji (art. 183b ustawy Prawo Ochrony Środowiska – dalej: Poś);

  • podmiotu podejmującego realizację nowej inwestycji (art. 191a Poś);

  • prowadzącego instalację (przedsiębiorcy polskiego, przedsiębiorcy zagranicznego (występującego za pośrednictwem osoby upoważnionej do jego reprezentowania), innego podmiotu prowadzącego instalację np. rolnika) - art. 184 ust. 1 Poś,