Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazW Monitorze Polskim 12 lipca 2023 r. pojawiła się uchwała w sprawie Krajowego planu gospodarki odpadami 2028. Jakie są cele KPGO na najbliższe lata?
W dniu 13 lipca 2023 r. Sejm uchwalił projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, wdrażający unijną dyrektywę ws. zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.
W dniu 6 lipca 2023 r. odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw. Projekt skierowano do prac w komisjach, które do 11 lipca przedstawią sprawozdanie.
Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych z 21 czerwca 2023 r. pojawił się na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Jakie zmiany proponuje resort?
Rząd chce przyspieszyć prace nad przyjętym 6 czerwca 2023 r. projektem ustawy kaucyjnej i dlatego 7 czerwca wszczął procedurę jego notyfikacji na poziomie prawa unijnego. Komisja Europejska odnotowała przyjęcie projektu, nadając powiadomieniu numer 2023/0351/PL.
Komisja Europejska 8 czerwca 2023 r. opublikowała sprawozdanie „Waste Early Warning Report”. Wskazała w nim państwa UE, które prawdopodobnie nie będą w stanie osiągnąć celów na 2025 rok dotyczących przygotowania do ponownego użycia oraz recyklingu odpadów komunalnych oraz odpadów opakowaniowych, a także celu na 2035 rok dotyczącego ograniczenia składowania odpadów komunalnych. Do tych państw należy również Polska.
Pod koniec maja 2023 roku ministrowie Rady UE debatowali na temat proponowanego rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych. Projekt ustawy, która utworzy w Polsce system kaucyjny, od jakiegoś czasu tkwi natomiast w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Konieczne jest wdrożenie nowatorskiego rozwiązania zagospodarowania zmieszanych odpadów twardych z tworzyw sztucznych, które uwzględnia założenia gospodarki o obiegu zamkniętym. Takie działanie zostanie dofinansowane z Programu LIFE oraz ze środków NFOŚiGW.
Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak przez 3 lata z gmin były usuwane odpady niebezpieczne. Otóż za bardzo nie były, gdyż przede wszystkim zabrakło pieniędzy.
Dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwocie 15,7 mln zł w Lublinie powstała instalacja przetwarzania odpadów komunalnych. Inwestycja pozwoli ograniczyć masę składowanych odpadów o 30 tys. ton rocznie.