Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazW Zielonej Górze, 9 sierpnia 2023 r. odbyło się spotkanie sztabu kryzysowego, podczas którego podsumowano stan prac zabezpieczających oraz omówiono kolejne działania mające na celu usunięcie nielegalnego składowiska odpadów w Przylepie oraz skutków minionego pożaru.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże 4,5 mln zł dotacji na likwidację składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne w miejscowości Dargosław, w gminie Brojce.
Od co najmniej 2018 roku mieszkańcy Stąporkowa żyją obok składowiska odpadów niebezpiecznych, a lokalne władze przerzucają się odpowiedzialnością. To kolejne takie miejsce w Polsce, które grozi poważnym zanieczyszczeniem środowiska.
Następne znalezisko odpadów niebezpiecznych zostało tym razem odkryte w Nowej Soli (woj. lubuskie). Okazuje się, że o hałdzie odpadów o wielkości boiska piłkarskiego wiedzą lokalne władze, ale nie mogą jej zlikwidować.
W dniu 5 lipca 2023 r. Komisja Europejska opublikowała projekt nowelizacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej dyrektywę 2008/98/WE w sprawie odpadów (COM(2023) 420 final). Teraz MKiŚ zaprasza do jej konsultacji.
W związku z pożarem ogromnych ilości odpadów w Przylepie lubuski WIOŚ zarekomendował zbudowanie kolejnej zapory na rzece Gąśnik, która została zanieczyszczona. Ponadto cały czas trwa wywóz spalonych odpadów z miejsca pożaru.
W dniu 28 lipca 2023 r. Senat pochylił się nad ustawą o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw. Senatorowie przegłosowali przyjęcie ustawy wraz z poprawkami.
Obecnie procedowana jest w Senacie ustawa wdrażająca w Polsce system kaucyjny. W trakcie prac zgłoszono trzy poprawki, ale ostatecznie komisje senackie przychylają się do tego, by przyjąć ustawę bez poprawek.
W Monitorze Polskim 12 lipca 2023 r. pojawiła się uchwała w sprawie Krajowego planu gospodarki odpadami 2028. Jakie są cele KPGO na najbliższe lata?
W dniu 13 lipca 2023 r. Sejm uchwalił projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, wdrażający unijną dyrektywę ws. zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.