Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazRozporządzenie Ministra Finansów z 9 października 2023 r. wprowadza katalog towarów (odpadów), których przewóz jest monitorowany w systemie SENT, również gdy rozpoczyna się na terenie kraju. Jakich odpadów to dotyczy?
Komisja Europejska przyjęła nowelizację Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1907/2006 REACH (ang. Registration, Evaluation and Authorisation of Chemicals). Ogranicza ona stosowanie mikrodrobin plastiku celowo dodawanych do produktów. Nowe przepisy zapobiegną uwolnieniu do środowiska około 0,5 mln ton mikro plastiku.
Do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie w połowie lipca wpłynęła informacja o pożarze w miejscowości Uniszki-Cegielnia. Pożar odpadów dotyczył nieczystości zmagazynowanych na terenie stacji przeładunkowej firmy zajmującej się zbieraniem odpadów.
Posłowie Parlamentu Europejskiego przyjęli stanowisko w sprawie zwiększenia podaży surowców strategicznych, o kluczowym znaczeniu dla transformacji UE w kierunku zrównoważonej, cyfrowej i suwerennej przyszłości.
Prezydent Andrzej Duda podpisał 1 września 2023 r. ustawę o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw. System kaucyjny zostanie wprowadzony w Polsce 1 stycznia 2025 r.
W Dzienniku Ustaw 28 sierpnia 2023 r. opublikowano ustawę o wielkoobszarowych terenach zdegradowanych (Dz. U. 2023 poz. 1719). Jej celem jest rozwiązanie problemów, które wywołały odpady zgromadzone w przeszłości na wielkoobszarowych terenach należących do Skarbu Państwa.
Na Mazowszu znajduje się ponad 60 miejsc, w których składowane są niebezpieczne odpady. Wojewoda Tobiasz Bocheński za najgroźniejsze uznaje składowisko koło Wołomina. Obecnie próbuje przekonać samorząd województwa do częściowej likwidacji tego miejsca.
Koalicja Obywatelska 17 sierpnia 2023 r. złożyła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy Prawo ochrony środowiska i ustawy o odpadach. Ma on pomóc w organizowaniu środków na akcje ratunkowe i gaśnicze związane z pożarami odpadów oraz usuwanie ich skutków.
W sprawie pożaru nielegalnego składowiska odpadów, który miał miejsce pod koniec lipca 2023 roku w Przylepie, do prezydenta Zielonej Góry Janusza Kubickiego zwrócił się Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek. O co pyta RPO?
Niebezpieczne odpady, znajdujące się na terenie hali magazynowej w Przylepie zostaną zlikwidowane dzięki kompleksowemu wsparciu ze strony Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na ten cel przeznaczone zostanie 43 mln zł, czyli 100% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.