Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazKomisja Europejska 8 czerwca 2023 r. opublikowała sprawozdanie „Waste Early Warning Report”. Wskazała w nim państwa UE, które prawdopodobnie nie będą w stanie osiągnąć celów na 2025 rok dotyczących przygotowania do ponownego użycia oraz recyklingu odpadów komunalnych oraz odpadów opakowaniowych, a także celu na 2035 rok dotyczącego ograniczenia składowania odpadów komunalnych. Do tych państw należy również Polska.
Pod koniec maja 2023 roku ministrowie Rady UE debatowali na temat proponowanego rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych. Projekt ustawy, która utworzy w Polsce system kaucyjny, od jakiegoś czasu tkwi natomiast w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Konieczne jest wdrożenie nowatorskiego rozwiązania zagospodarowania zmieszanych odpadów twardych z tworzyw sztucznych, które uwzględnia założenia gospodarki o obiegu zamkniętym. Takie działanie zostanie dofinansowane z Programu LIFE oraz ze środków NFOŚiGW.
Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak przez 3 lata z gmin były usuwane odpady niebezpieczne. Otóż za bardzo nie były, gdyż przede wszystkim zabrakło pieniędzy.
Dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwocie 15,7 mln zł w Lublinie powstała instalacja przetwarzania odpadów komunalnych. Inwestycja pozwoli ograniczyć masę składowanych odpadów o 30 tys. ton rocznie.
Zgodnie z zapisami zawartymi w unijnej dyrektywie SUP wszystkie kraje członkowskie do połowy 2024 roku będą miały obowiązek wprowadzić prawo zapewniające fabryczne przymocowanie nakrętek do opakowań. To może sprawić, że zbieranie nakrętek w celach charytatywnych przestanie mieć sens.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie zamierza podnosić opłaty za torby foliowe wydawane klientom w sklepach, ani jej rozszerzać na torby z papieru.
Nowelizacja ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej ma za zadanie wprowadzenie unijnych ograniczeń dotyczących stosowania jednorazowego plastiku i wycofania niektórych produktów wykonanych z tworzyw sztucznych ze sprzedaży.
Komisja Europejska w grudniu 2022 roku przedstawiła projekt rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych. Przepisy jeszcze nie obowiązują, ale polski rząd już rozważa ich przedłużenie.
Dnia 13 kwietnia 2023 r. do Rządowego Centrum Legislacji trafił projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie sposobu i formy sporządzania wojewódzkiego planu gospodarki odpadami oraz wzoru planu inwestycyjnego.