Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazPralnie przemysłowe są jednym z największych konsumentów wody i generują bardzo dużo ścieków. Ich ilość w przybliżeniu jest równa ilości użytej wody technologicznej pomniejszonej o straty powodowane przez parowanie. Jak postępować z takimi ściekami? Czy pralnia musi mieć pozwolenie wodnoprawne?
Na stronie Komisji Europejskiej można zapoznać się z aktualną wersją projektu rozporządzenia ministra klimatu i środowiska w sprawie stosowania komunalnych osadów ściekowych. Na jakie zmiany powinniśmy się przygotować?
Rosną wymagania wobec wody pitnej oraz ścieków, które mogą być ponownie wykorzystane. To oznacza, że z czasem konieczne będzie powszechne stosowanie metod oczyszczania ze związków, które są dużym zagrożeniem dla środowiska naturalnego i zdrowia ludzi, czyli np. pozostałości leków i mikroplastiku.
Oczyszczalna ścieków pracuje w ciągłym ruchu i urządzenia zasilane elektrycznie, takie jak pompy, silniki, dmuchawy i wiele innych, działają przez 24 godziny na dobę. To z kolei wymaga dostarczenia dużej ilości energii elektrycznej. Czy da się jakoś ograniczyć jej zużycie?
Przed nami kolejny termin składania sprawozdań z odbioru nieczystości ciekłych. Zestawienie za III kwartał 2021 roku trzeba złożyć do 31 października 2021 roku. A jak wygląda weryfikacja takich sprawozdań? Czy możesz być zmuszony do wysłania dodatkowych danych?
Obecna sytuacja epidemiologiczna skłoniła naukowców do badania ścieków pod kątem zawartości w nich wirusa SARS-CoV-2. Jakie są wyniki tych badań? Czy powinniśmy się obawiać przenoszenia wirusa razem ze ściekami?
Studnia, to nic innego jak ujęcie wody podziemnej, sztucznie wiercone lub kopane w glebie, aż do poziomu wodonośnego i wyposażone w urządzenia do poboru wody. Wybudować studnię i korzystać z niej może każdy, kto jest właścicielem gruntu. Na co zwrócić uwagę planując taką inwestycję?
Wody podziemne z uwagi na powszechność występowania oraz wysoką jakość są bardzo ważnym źródłem zaopatrzenia ludności w wodę pitną. Trzeba jednak na bieżąco monitorować ich stan jakościowy i ilościowy.
Jednym z problemów z jakim borykają się podmioty korzystające z usług wodnych jest kwestia dalszego postępowania z wynikami analiz (np. ścieków czy pobieranych wód). Podpowiadamy więc czy i komu należy je przesłać.
W osadach ściekowych tkwi duży potencjał nawozowy. Należy zwrócić jednak szczególną uwagę na obecność metali ciężkich oraz bakterii chorobotwórczych w osadach, których zawartość należy dostosować do wymaganych norm dla konkretnego przeznaczenia. O czym jeszcze musisz pamiętać stosując komunalne osady ściekowe?