SZKOLENIE: SPECJALISTA DS. OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI ODPADAMI W FIRMIE Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Porady ekspertów - Ochrona wody i gleby

Tematyka

Czy można odroczyć termin ponownej legalizacji wodomierzy

Na mocy przepisów ustawy z 28 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, znowelizowano Prawo o miarach. Wprowadzono nowy rozdział 7a. W rozdziale tym ulokowano przepis art. 26c pozwalający na odroczenie terminu dokonania legalizacji ponownej.

Ochrona wody

Opłata podwyższona za korzystanie z usług wodnych

Zgodnie z przepisami, podmiot korzystający ze środowiska bez uzyskania wymaganego pozwolenia lub innej decyzji ponosi  opłatę podwyższoną za korzystanie ze środowiska.  Te same zasady dotyczą korzystania z usług wodnych.

Korzystanie ze środowiska i opłata środowiskowa
03.12.2021

Oświadczenie o wysokości opłat za usługi wodne

Do 30 stycznia 2022 roku trzeba złożyć oświadczenie o wysokości opłat za usługi wodne za IV kwartał 2021 roku. Co powinno zawierać takie oświadczenie, jakie problemy można napotkać po drodze i jakie zmiany nastąpią za 5 lat?

Opłaty

Kto zapłaci za opinię biegłego w sprawie zmiany stanu wody na gruncie

Czasami w postępowaniu o zalewanie nieruchomości przez sąsiada może być konieczne powołanie biegłego. Kto zostanie obciążony kosztami z tego tytułu? 

Ochrona wody
24.11.2021

Podpowiadamy jak ustalić stawki za usługi wodne

Sposób ustalania stawek opłat za usługi wodne przewidziany w przepisach ustawy Prawo wodne jest bardzo podobny do systemu opłat za korzystanie ze środowiska zawartego w przepisach Prawa ochrony środowiska (POŚ). Przy ich ustalaniu kluczowe są dwa elementy. Jakie?

Korzystanie ze środowiska i opłata środowiskowa
24.11.2021

Czy ścieki z pralni to ścieki przemysłowe? Jakie warunki powinna spełnić pralnia, żeby móc wprowadzać ścieki do kanalizacji?

Pralnie przemysłowe są jednym z największych konsumentów wody i generują bardzo dużo ścieków. Ich ilość w przybliżeniu jest równa ilości użytej wody technologicznej pomniejszonej o straty powodowane przez parowanie. Jak postępować z takimi ściekami? Czy pralnia musi mieć pozwolenie wodnoprawne?

Emisja ścieków

Nowe rozporządzenie w sprawie komunalnych osadów ściekowych - analiza zmian 

Na stronie Komisji Europejskiej można zapoznać się z aktualną wersją projektu rozporządzenia ministra klimatu i środowiska w sprawie stosowania komunalnych osadów ściekowych. Na jakie zmiany powinniśmy się przygotować?

Emisja ścieków
12.11.2021

Pozostałości leków i mikroplastik to wyzwanie dla oczyszczalni ścieków

Rosną wymagania wobec wody pitnej oraz ścieków, które mogą być ponownie wykorzystane. To oznacza, że z czasem konieczne będzie powszechne stosowanie metod oczyszczania ze związków, które są dużym zagrożeniem dla środowiska naturalnego i zdrowia ludzi, czyli np. pozostałości leków i mikroplastiku.

Emisja ścieków
12.11.2021

Optymalizacja zużycia energii w oczyszczalni ścieków

Oczyszczalna ścieków pracuje w ciągłym ruchu i urządzenia zasilane elektrycznie, takie jak pompy, silniki, dmuchawy i wiele innych, działają przez 24 godziny na dobę. To z kolei wymaga dostarczenia dużej ilości energii elektrycznej. Czy da się jakoś ograniczyć jej zużycie? 

Emisja ścieków
04.11.2021

Weryfikacja sprawozdań z odbioru nieczystości ciekłych − jakich danych może zażądać organ

Przed nami kolejny termin składania sprawozdań z odbioru nieczystości ciekłych. Zestawienie za III kwartał 2021 roku trzeba złożyć do 31 października 2021 roku. A jak wygląda weryfikacja takich sprawozdań? Czy możesz być zmuszony do wysłania dodatkowych danych?

Emisja ścieków