Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazMinister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas dwóch terenowych wizyt w Januszkowicach oraz Rudzińcu sprawdzała postęp planowanych działań związanych z ograniczeniem masowych zakwitów złotej algi.
W październiku 2023 roku Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny chce ogłosić inicjatywę „Czas na Niebieski Ład UE” oraz wezwać Komisję Europejską, aby zaczęła traktować wodę jako priorytet w swoim programie na 2024 rok.
Rada Ministrów przyjęła 17 maja 2023 r. projekt ustawy o rewitalizacji Odry. Ustawa ma na celu wprowadzenie rozwiązań, które pozwolą na odbudowę zasobów przyrodniczych na Odrze i w jej dorzeczu. Ponadto ma zapobiec takim zdarzeniom, jak ubiegłoroczne zanieczyszczenie rzeki.
Projekt ustawy o wielkoobszarowych terenach zdegradowanych ma na celu usunięcie i ograniczenie negatywnego oddziaływania na środowisko i zdrowie ludzi tych terenów.
Prezydent Andrzej Duda podpisał 20 kwietnia 2023 r. ustawę deregulacyjną. Wprowadza ona zmiany m.in. w zakresie minimalnego udziału powierzchni biologicznie czynnej, a także liberalizuje obrót gruntami leśnymi.
Parlament Europejski przyjął nowe przepisy, które będą nakładać na przedsiębiorstwa obowiązek pilnowania, aby produkty sprzedawane w Unii nie prowadziły do wylesiania i degradacji lasów.
Związek Miast Polskich wyraził swoje stanowisko w sprawie kryzysu w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków spowodowanego przez PGW Wody Polskie. ZMP żąda, by odebrano Wodom Polskim uprawnienia regulatora.
Pod koniec marca 2023 roku ukazał się raport końcowy Zespołu ds. sytuacji na rzece Odrze. Zawiera on analizę zjawiska na tle danych z lat ubiegłych oraz analizę porównawczą zasolenia wód rzeki na tle danych z ostatnich 30 lat.
Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” wystosowała do Fundacji EcoDu oraz do Europosła Marka Balta, zastępcy sprawozdawcy dyrektywy ściekowej w Parlamencie Europejskim, stanowisko w sprawie propozycji nowelizacji dyrektywy dyrektywy ściekowej.
Od 23 marca 2023 r. obowiązują zaktualizowane plany zarządzania ryzykiem powodziowym dla obszaru dorzecza Wisły, Odry i Pregoły.