Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazWysokość opłaty stałej ustalają Wody Polskie oraz przekazują podmiotom obowiązanym do ponoszenia opłat za usługi wodne w formie informacji rocznej, zawierającej także sposób obliczenia tej opłaty.
Zgodnie z art. 16 pkt 40 ustawy z 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne pobór zwrotny to pobór wód, po którym następuje odprowadzenie nieprzekształconych w ścieki wód w tej samej ilości. Jeżeli korzystający z wody dokona poboru zwrotnego, może się domagać zwrotu opłaty. Kiedy występuje taka możliwość?
Odcieki ze składowiska odpadów mogą mieć różny skład chemiczny, co może być problematyczne przy doborze odpowiedniej metody ich oczyszczania. Ponadto skład odcieków może się zmieniać w czasie i zależy od rodzaju składowanych odpadów.
Obecnie przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne znajdują się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Wszystko przez rosnącą inflację, ceny energii i paliwa. Może się zatem okazać, że zatwierdzone przez organ regulacyjny taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków w 2021 roku są niewystarczające do pokrycia kosztów działalności. Co można zrobić w tej sytuacji?
W określonych przypadkach organ regulacyjny może ustalić taryfę tymczasową. Czym jest taryfa tymczasowa i jakie warunki muszą zostać spełnione, aby móc ją określić?
Skażenie Odry wywołało ogromne poruszenie a także zwiększyło czujność organów kontrolnych. Planowane są wzmożone kontrole w zakresie gospodarki wodno-ściekowej. Kto może przeprowadzić taką kontrolę i jaki jest zakres jego kompetencji?