TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Ochrona wody i gleby - Ochrona wody

Tematyka

Zmiana zarządcy drogi ex lege a podmiot zobowiązany do ponoszenia opłaty stałej

Czy przejście praw i obowiązków wynikających z pozwolenia wodnoprawnego na następcę następuje z mocy prawa czy wymaga złożenia stosownego wniosku? Czy w sytuacji zmiany zarządcy drogi następuje zmiana zobowiązanego do ponoszenia stałej opłaty za odprowadzanie wód opadowych i roztopowych z jej powierzchni? Zagadnieniem tym zajął się Naczelny Sąd Administracyjny. Zobacz w artykule wytłumaczenie naszego eksperta.

Porada ekspertaOchrona wody

Jak radzić sobie z mikroplastikiem w ściekach

Mikroplastik, czyli cząstki plastików mniejsze niż 5 mm, są wykrywane w ściekach miejskich, na plażach, w osadach dennych, w wodach powierzchniowych, a także w organizmach żywych na całym świecie. Powstają z większych fragmentów plastiku w wyniku oddziaływania różnych sił (procesu prania, ścierania opon podczas hamowania, fotochemicznego rozpadu plastików itp.) lub pochodzą z produktów kosmetycznych, żywnościowych lub innych. Jak sobie radzić z mikroplastikiem ściekach?

Porada ekspertaOchrona wody

Udostępnianie informacji o stanie zasobów wodnych

Zasoby wodne to wszelkie wody nadające się do wykorzystania i znajdujące się na danym obszarze, w sposób ciągły lub okresowy. W Polsce zasoby wodne wykazują dużą dynamikę zmian, zarówno w czasie, jak i przestrzeni. Na większości obszaru kraju pojawiają się okresowe deficyty wody. Które organy zajmują się gromadzeniem informacji na temat zasobów wodnych? W jaki sposób są udostępniane te informacje?

Porada ekspertaOchrona wody
11.12.2023

Co zawiera program przeciwdziałania niedoborowi wody na lata 2022–2027

Program przeciwdziałania niedoborowi wody na lata 2021-2027 z perspektywą do roku 2030, jest dokumentem strategicznym i skupia się na kompleksowym rozpatrywaniu możliwości i ścieżek rozwoju retencji wodnej. Zawiera on szczegółowe plany i strategie, mające na celu zwiększenie zdolności do gromadzenia i zrównoważonego wykorzystywania zasobów wodnych, w odpowiedzi na rosnące wyzwania związane z niedoborem wody."

Porada ekspertaOchrona wody

Klasyfikacja ścieków – bytowe, przemysłowe czy komunalne?

Ścieki to wody wykorzystane w celach bytowych lub gospodarczych, które są ostatecznie odprowadzane do wód lub gruntu. Ciecze określane jako ścieki, zazwyczaj zawierają liczne zanieczyszczenia o zróżnicowanym charakterze. Stanowią one nieodłączny element działalności ludzkiej i mogą mieć istotny wpływ na środowisko naturalne oraz zdrowie publiczne. W zależności od ich pochodzenia i właściwości, ścieki można sklasyfikować do trzech głównych kategorii: bytowych, przemysłowych i komunalnych. W artykule zapoznasz się z metodami klasyfikacji ścieków, które obejmują analizę ich źródeł, składu, parametrów fizycznych oraz potencjalnych metod przetwarzania i neutralizacji, mających na celu zmniejszenie ich szkodliwości.

Porada ekspertaEmisja ścieków
24.10.2023

Woda pod kontrolą od źródła aż do kranu

Polska niestety zaliczana jest do krajów ubogich w zasoby wodne. Podstawowe źródła zasobowe to zbiorniki wód śródlądowych, z podziałem na zbiorniki wód podziemnych oraz zbiorniki wód powierzchniowych. Lokalizacja i wybór ujęcia wody na danym terenie następuje po rozpoznaniu warunków hydrogeologicznych, hydrologicznych, geologicznych oraz sanitarnych. Cały ten proces ma wpływ na jakość i bezpieczeństwo wody dostarczanej do kranów w Polsce. W poniższym artykule ekspert opisuje etapy od pozyskiwania wody w źródle do jej dostarczenia do polskich gospodarstw i przedsiębiorstw.

Porada ekspertaOchrona wody
17.10.2023

Bezpieczeństwo wód i konsekwencje awarii w przedsiębiorstwach wodociągowych

Podstawowym elementem systemów zbiorowego zaopatrzenia w wodę są ujęcia wody. Natomiast zapewnienie odpowiedniej jakości i ilości pobieranej wody stanowi priorytet na pierwszym etapie produkcji wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Jednym z głównych zadań przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego jest zapewnienie niezawodnej pracy systemów zbiorowego zaopatrzenia w wodę. Jednak co zrobić w sytuacji, gdy te systemy zawiodą? Jakie mogą być konsekwencje poważnych awarii? Kto jest odpowiedzialny za awarię w przedsiębiorstwie?

Porada ekspertaOchrona wody

Wymagania prawne dotyczące odprowadzania wód opadowych z dachów

Jednym z wielu obowiązków właściciela nieruchomości jest jej odwodnienie, czyli odprowadzanie wód opadowych z terenu działki gruntowej wraz z zabudowaniami, czyli potocznie nazywane odprowadzanie deszczówki. Zasady dotyczące tego zagadnienia są określone zarówno w Prawie budowlanym, jak i w Prawie wodnym. Konkretne wymagania można znaleźć w przepisach rozporządzeń wykonawczych. W poniższym artykule nasz ekspert radzi w jakich przepisów należy przestrzegać i na co warto zwrócić uwagę.

Porada ekspertaOchrona wody
09.10.2023

Ciek wodny na terenie zakładu – czy można go samodzielnie uregulować 

Ciek wodny to woda płynąca naturalnym lub uregulowanym korytem w sposób ciągły lub okresowy. Jest to pojęcie bardzo ogólne, pod którym kryją się wszelkie rzeki, strugi, strumienie i potoki oraz inne wody płynące. Śródlądowe wody płynące oraz grunty pokryte tymi wodami są własnością Skarbu Państwa i nie podlegają obrotowi cywilnoprawnemu. W imieniu Skarbu Państwa prawa właścicielskie w stosunku do tych wód wykonuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Porada ekspertaOchrona wody
02.10.2023

Wpływ nielegalnych wysypisk śmieci na środowisko naturalne

Nielegalne składowiska stanowią poważne zagrożenie zarówno dla środowiska naturalnego, jak i zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Występowanie nielegalnych składowisk odpadów wiąże się z ryzykiem skażenia gleby oraz wód gruntowych i powierzchniowych. Dodatkowo, na takie dzikie składowiska często trafiają odpady niebezpieczne, które stanowią największe zagrożenie dla naturalnego stanu gleby oraz dla ekosystemu wodnego, występującego na obszarze składowiska lub w jego bliskim sąsiedztwie. W artykule zdobędziesz informacje, które pozwolą ci przyczynić się do skuteczniejszej ochrony środowiska.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
18.09.2023
Ochrona wód jest nieodzownym aspektem funkcjonowania przedsiębiorstw. Przepisy, które regulują tę kwestię, wynikają z ustawy Prawo wodne, ustawy o ochronie środowiska, a także z rozporządzeń wykonawczych i unijnych dyrektyw. Odpowiedzialna gospodarka wodna wymaga, aby przedsiębiorcy wywiązywali się ze swoich zobowiązań w zakresie pozyskiwania czystej wody, oczyszczania ścieków i budowania obiektów z najwyższą możliwą starannością. Podmioty, chcąc prowadzić działalność wpływającą na zasoby wodne, zobowiązane są do pozyskania pozwoleń wodnoprawnych. Pozwolenia te wydawane są przez dyrektorów regionalnych zarządów gospodarki wodnej lub dyrektorów zarządów zlewni Wód Polskich, w zależności od zakresu działalności. Nieprzestrzeganie przepisów dotyczących ochrony wód może skutkować wieloma sankcjami. Obejmują one mandaty, ograniczenia w działalności, zawieszenia, nakaz naprawienia szkód, a także podwyższenie opłat związanych z eksploatacją zasobów.