Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Ochrona wody i gleby - Ochrona wody

Tematyka

Analiza ryzyka ujęcia wody

Analiza ryzyka ujęcia wody jest najważniejszym elementem formalnoprawnym ochrony zasobów wód wykorzystywanych do produkcji wody pitnej. Prawo wodne używa tej nazwy na określenie nie tylko konkretnego dokumentu, ale także całego postępowania kończącego się sporządzeniem stosownej dokumentacji.

Porada ekspertaOchrona wody
15.06.2022

Czy budowa drogi może naruszyć stosunki wodne

Przepisy prawa nie regulują definicji „stosunków wodnych”. Ich zmiana wywołana działalnością człowieka jest związana z konkretnym działaniem właściciela gruntu wpływającym na ukształtowany w terenie system zasobów wodnych. Czy budowę drogi można uznać za działania, które powodują zmianę stosunków wodnych.

Porada ekspertaOchrona wody

Procedura rozgraniczenia gruntów pokrytych wodami

Projekt rozgraniczenia gruntów pokrytych wodami jest niezbędny przy ustalaniu linii brzegowej oraz wytyczaniu własności w sytuacji, gdy grunty znalazły się pod wodą np. wskutek przesunięcia rzek. Bywa też potrzebny w przypadku uzyskania pozwolenia na budowę.

 

Porada ekspertaOchrona gleby

Zasady stosowania nawozów w pobliżu zbiorników wodnych

Stosowanie i przechowywanie nawozów naturalnych reguluje rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie przyjęcia programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczaniu z 12 lutego 2020 r.

Porada ekspertaOchrona gleby
05.05.2022

Procedura przekazania studni innemu podmiotowi

Przepisy dopuszczają możliwość przeniesienia pozwolenia wodnopranwego na rzecz innego podmiotu. A zatem podmiot, który chce przejąć studnię, nie musi ubiegać się o nową decyzję. Jak przebrnąć przez tę procedurę?

Porada ekspertaOchrona wody
26.04.2022

Gospodarka wodno-ściekowa – co podlega kontroli w tym zakresie 

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zawiera przepisy regulujące kwestię gospodarowania ściekami. Na co zwróci uwagę WIOŚ?

Porada ekspertaEmisja ścieków

Przydomowa oczyszczalnia ścieków na terenach zagrożonych powodzią

Przydomowa oczyszczalnia ścieków służy do oczyszczania i odprowadzania ścieków powstających na terenie własnego gospodarstwa domowego. Taki sposób zagospodarowania ścieków stanowi zwykłe korzystanie z wód, które nie wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Z inną sytuacją będziemy mieć do czynienia, gdy inwestycja jest zlokalizowana na obszarze szczególnego zagrożenia powodzią.

Porada ekspertaEmisja ścieków
25.04.2022

Kiedy trzeba się zrzec pozwolenia wodnoprawnego

Pytanie: Przed zakończeniem obowiązywania dotychczasowego pozwolenia wodnoprawnego złożyliśmy wniosek na podstawie art. 407 ustawy Prawo wodne o wydanie pozwolenia wodnoprawnego. Nie wnioskowaliśmy o ustalenie kolejnego okresu obowiązywania pozwolenia wodnoprawnego na podstawie art. 414 ust. 2 Prawa wodnego z uwagi na nieaktualne operaty. Czy powinniśmy wcześniej wystąpić o zrzeczenie się dotychczasowego pozwolenia wodnoprawnego? Czy można określić datę, od której będzie obowiązywać zrzeczenie?
Pytania i odpowiedziEmisja ścieków
25.04.2022

Kiedy trzeba przeprowadzić przegląd ekologiczny

Przegląd ekologiczny jest jednym ze sposobów, dzięki któremu można ustalić, czy jakaś instalacja nie szkodzi środowisku. Z jakich powodów organ może nakazać przeprowadzenie przeglądu ekologicznego i czy można uniknąć tego obowiązku?

Porada ekspertaEmisja gazów i pyłów do powietrza

Czy można połączyć działki, żeby zmniejszyć opłatę za retencję?

Gromadzenie wody opadowej na własnej działce jest najskuteczniejszym sposobem zmniejszenia wysokości opłaty. Czy jednak połączenie kilku działek w jedną nieruchomość pozwoli na korzystniejsze wyliczenie opłaty?

Porada ekspertaOpłaty
25.01.2022
Ochrona wód jest nieodzownym aspektem funkcjonowania przedsiębiorstw. Przepisy, które regulują tę kwestię, wynikają z ustawy Prawo wodne, ustawy o ochronie środowiska, a także z rozporządzeń wykonawczych i unijnych dyrektyw. Odpowiedzialna gospodarka wodna wymaga, aby przedsiębiorcy wywiązywali się ze swoich zobowiązań w zakresie pozyskiwania czystej wody, oczyszczania ścieków i budowania obiektów z najwyższą możliwą starannością. Podmioty, chcąc prowadzić działalność wpływającą na zasoby wodne, zobowiązane są do pozyskania pozwoleń wodnoprawnych. Pozwolenia te wydawane są przez dyrektorów regionalnych zarządów gospodarki wodnej lub dyrektorów zarządów zlewni Wód Polskich, w zależności od zakresu działalności. Nieprzestrzeganie przepisów dotyczących ochrony wód może skutkować wieloma sankcjami. Obejmują one mandaty, ograniczenia w działalności, zawieszenia, nakaz naprawienia szkód, a także podwyższenie opłat związanych z eksploatacją zasobów.