Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazW związku z Dyrektywą SUP zostaną wprowadzone nowe przepisy, a niektórzy polscy producenci będą zobowiązani do przestrzegania ich. Nowelizacja wprowadza dwie kategorie przedstawicieli producentów produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych lub narzędzi połowowych zawierających tworzywa sztuczne.
W ramach Dyrektywy SUP określono szereg produktów, których wprowadzanie do obrotu zostanie zakazane na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej. Ekspert radzi, jakie produkty z tworzyw sztucznych oraz innych materiałów nie będą mogły być sprzedawane. Podmioty, które nie dostosują się do zakazów, narażają się na ryzyko nałożenia na nie kar pieniężnych.
Kolejnym elementem związanym z Dyrektywą SUP oraz systemem rozszerzonej odpowiedzialności producenta jest obowiązek finansowania publicznych kampanii edukacyjnych. Będzie dotyczył on przedsiębiorców, którzy wprowadzają do obrotu pewne produkty wykonane z tworzywa sztucznego.
Nielegalne składowiska stanowią poważne zagrożenie zarówno dla środowiska naturalnego, jak i zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Występowanie nielegalnych składowisk odpadów wiąże się z ryzykiem skażenia gleby oraz wód gruntowych i powierzchniowych. Dodatkowo, na takie dzikie składowiska często trafiają odpady niebezpieczne, które stanowią największe zagrożenie dla naturalnego stanu gleby oraz dla ekosystemu wodnego, występującego na obszarze składowiska lub w jego bliskim sąsiedztwie. W artykule zdobędziesz informacje, które pozwolą ci przyczynić się do skuteczniejszej ochrony środowiska.
W związku z Dyrektywą SUP przedsiębiorców będą obowiązywać liczne zmiany związane z obrotem jednorazowymi plastikowymi wyrobami. W tym tygodniu omawiana jest kwestia dotycząca obowiązku umieszczania odpowiednich oznaczeń na niektórych produktach z tworzyw sztucznych. Przedstawiony zostanie dokładny wygląd tych oznaczeń oraz informacja o rodzajach produktów, na których konieczne będzie ich umieszczenie.
Nowy projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska zmieni Rozporządzenie w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych. Wprowadza ono dość istotne zmiany w zakresie tych procesów. Zapraszamy do lektury, gdzie przedstawiamy najważniejsze informacje.
Dyrektywa SUP nie tylko ogranicza obrót niektórymi jednorazowymi, plastikowymi wyrobami, ale także wprowadza konieczność istotnych zmian, obejmujących m.in. wprowadzenie nowych opłat dla przedsiębiorców. Celem tych opłat jest pokrycie kosztów związanych z zarządzaniem odpadami pochodzącymi z produktów wymienionych w aktualizowanych przepisach. Zachęcamy do zapoznania się z kolejnym artykułem w ramach cyklu, w którym ekspert omawia nowe obowiązki przedsiębiorców, produkty podlegające zmianom oraz stawki opłat, które zostaną wprowadzone.