SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Odpady i BDO - Gospodarka odpadami

Tematyka

Zabezpieczanie przekazywania odpadów firmom

Zgodnie z ustawą o odpadach, do dnia 5 marca 2020 roku konieczne było złożenie wniosku o zmianę zezwolenia na zbieranie lub przetwarzanie odpadów. Decyzje dotyczące zezwoleń, dla których nie złożono wniosku w wymaganym terminie, wygasły. Wielu przedsiębiorców nie uzyskało zmiany zezwolenia w okresie od 2020 do 2023 roku z różnych przyczyn. Zobacz co można zrobić, żeby zabezpieczyć swoją firmę przed nieodpowiednim przekazywaniem odpadów.

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Utwardzanie gruzem drogi dojazdowej

Pytanie: Osoba fizyczna wykorzystuje gruz do utwardzenia części działki, która zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (mpzp), jest przeznaczona jako potencjalny teren zalesienia stref źródliskowych. Celem takiego utwardzenia jest umożliwienie dojazdu sąsiadowi, który obecnie buduje dom jednorodzinny na sąsiedniej działce, zgodnie z pozwoleniem na budowę. Czy osoba ta łamie jakieś przepisy, utwardzając drogę gruzem? Warto dodać, że istnieje alternatywna droga dojazdowa, która jednak przebiega pomiędzy domkami jednorodzinnymi i może powodować uciążliwości dla mieszkańców.
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami
22.06.2023

Ustalenie kodu odpadu w zakładzie mleczarskim

Każdy rodzaj odpadu posiada kod składający się z sześciu cyfr. Pierwsze dwie cyfry określają grupę, kolejne dwie identyfikują podgrupę, a pozostałe dwie wskazują konkretny rodzaj odpadu. Każda cyfra w kodzie ma swoje znaczenie i odnosi się do określonych właściwości oraz składu odpadu. Prawidłowe zaklasyfikowanie odpadów jest niezwykle istotne, ale może czasami stanowić wyzwanie. Przeczytaj poniżej poradę naszego eksperta dotyczącą ustalenia kodu odpadu dla jednego z rodzajów odpadów powstających w zakładzie mleczarskim.

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Zgłoszenie apteki do zbiórki przeterminowanych leków

Zbiórka przeterminowanych leków w aptece ma na celu bezpieczne i odpowiedzialne usunięcie leków, które straciły swoją datę ważności. Istotne jest, aby przeprowadzać zbiórkę przeterminowanych leków zgodnie z obowiązującymi przepisami i wytycznymi, aby zagwarantować bezpieczeństwo pacjentów, personelu apteki oraz ochronę środowiska naturalnego. W tym artykule dowiesz się jakie działania apteka musi podjąć, aby przestrzegać przepisów prawa i prawidłowo przeprowadzić zbiórkę przeterminowanych leków.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
19.06.2023

Wykorzystanie własnego regranulatu i wymagane pozwolenia

Pytanie: Nasz zakład produkuje wyroby z tworzyw sztucznych. W trakcie procesu produkcyjnego powstają zlepy i nieudane wyroby, które zakład poddaje kruszeniu na kruszarce, a następnie przetwarza na swojej linii do retranslacji w celu uzyskania regranulatu. Regranulat ten jest ponownie wykorzystywany w produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych. Czy zakład musi posiadać zezwolenie na przetwarzanie odpadów, jeżeli przetwarza wyłącznie własne nieudane wyroby i zlepy w celu ich powrotu do procesu produkcyjnego?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami
15.06.2023

Założenie kompostownika w firmie

Założenie kompostownika w firmie to interesujący sposób na efektywne wykorzystanie odpadów biodegradowalnych powstających na jej terenie, takich jak skórki owoców, resztki warzyw czy fusy z herbaty i kawy. Jednak jako przedsiębiorstwo, ważne jest przestrzeganie obowiązujących przepisów. Skorzystaj z porady naszego eksperta, aby dowiedzieć się, jak motywować pracowników do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska i jednocześnie nie naruszać przepisów obowiązujących w tej dziedzinie.

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Oddanie opon od wulkanizatora innym podmiotom

Pytanie: Chcielibyśmy zapytać się o sytuację w której firma A (przedsiębiorca) korzysta z usług wulkanizatora (firma B). Czy wulkanizator może oddać opony (uznane jako odpad) firmie A? Czy wulkanizator może oddać opony (odpady) osobie, która nie jest przedsiębiorcą i nie prowadzi firmy?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami

System gospodarki odpadami w Polsce

Gospodarka odpadami w Polsce to obszerne zagadnienie. Na naszej Konferencji możesz zdobyć informacje na temat dynamicznych zmian, które miały miejsce w ostatnich latach. Jeśli temat odpadów dotyczy Twojej firmy i chcesz wiedzieć więcej, nasi eksperci przedstawią Ci kompaktową dawkę wiedzy oraz informacje na temat cyklu życia odpadów, począwszy od ich powstania, poprzez proces segregacji, aż do możliwości recyklingu i najlepszych praktyk w gospodarce odpadami. Ponadto, dowiesz się także o problemach, z jakimi borykają się przedsiębiorstwa oraz jakie rozwiązania proponują nasi eksperci.

Porada videoGospodarka odpadami
02.06.2023

Klasyfikacja zużytej maszyny z instalacji przetwarzającej tworzywa sztuczne

Pytanie: Pod jakim kodem należy przekazać zużytą maszynę pochodzącą z instalacji do przetwarzania tworzyw sztucznych? Czy powinna zostać sklasyfikowana jako odpad z grupy 16, 17 czy 19? W decyzji na przetwarzanie w instalacji możemy wytworzyć odpady należące do grupy 19. Grupa 16 i 17 może zostać wytworzona poza instalacją, a maszyna stanowi integralną jej część.
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami

Ważność decyzji na przetwarzanie odpadów

Pytanie: Przedsiębiorstwo posiada decyzję na przetwarzanie odpadów wydaną przez Prezydenta Miasta, która jest ważna do 2025 roku. W 2023 roku starało się i otrzymało nową decyzję na przetwarzanie wydaną przez Marszałka Województwa - w nowej decyzji Marszałek nie uchyla starej wydanej przez Prezydenta. Jak postąpić w takiej sytuacji? Która decyzja jest ważna? W jaki sposób wygasić/uchylić starą decyzję wydana przez Prezydenta Miasta?
Pytania i odpowiedziBDO
Ustawa o odpadach z 2012 r. definiuje gospodarkę odpadami. To pojęcie obejmuje wytwarzanie i gospodarowanie odpadami. Gospodarowanie obejmuje zbieranie, transport, obrót, nadzór, przetwarzanie i unieszkodliwianie odpadów, a gospodarka obejmuje dodatkowo wytwarzanie. W krajach wysoko rozwiniętych odchodzi się od systemów gospodarowania odpadami polegających na ich składowaniu. Współczesne systemy wykorzystują segregację i recycling odpadów pochodzących zarówno z gospodarstw domowych, jak i od przedsiębiorców. Należy jednak pamiętać, że segregacja odpadów nie jest celem samym w sobie, kluczowy jest odzysk surowców. Unia Europejska nakłada na kraje członkowskie wymagania odnośnie do norm recyklingu i stosuje system rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Oznacza to, że producenci produktów ponoszą odpowiedzialność organizacyjną lub finansową w momencie, gdy produkt ten staje się odpadem. Celem Unii Europejskiej jest osiągnięcie gospodarki o obiegu zamkniętym do roku 2050. Z tego powodu polscy przedsiębiorcy zobligowani są do ewidencji odpadów w BDO, czyli w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami.