SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Odpady i BDO - Gospodarka odpadami

Tematyka

Cykl Dyrektywa SUP - Nowe podmioty w BDO

Nowelizacja przepisów związana z wdrożeniem Dyrektywy SUP poszerzyła zakres podmiotów zobowiązanych do rejestracji w BDO. Wśród nowych obowiązków, które czekają przedsiębiorców, znajduje się m.in. składanie rocznych sprawozdań. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, by dowiedzieć się o wszystkich nowościach w zakresie zobowiązań.

Porada ekspertaOdpady i BDO
10.10.2023

Korekta i anulowanie DPR

Pytanie: Czy można wycofać lub anulować dokument DPR, który został już wysłany do wnioskującego i Urzędu Marszałkowskiego? Czy jedyną opcją jest dokonanie korekty w przypadku DPR?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami

Cykl Dyrektywa SUP – Różni przedstawiciele producentów

W związku z Dyrektywą SUP zostaną wprowadzone nowe przepisy, a niektórzy polscy producenci będą zobowiązani do przestrzegania ich. Nowelizacja wprowadza dwie kategorie przedstawicieli producentów produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych lub narzędzi połowowych zawierających tworzywa sztuczne.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
03.10.2023

Terminy magazynowania odpadów

Pytanie: Mam pytanie odnośnie magazynowania odpadów. Na zakładzie posiadamy substancję, której rok produkcji to październik 2020. Data ważności substancji to październik 2021. Jaką datę mam przyjąć jako rozpoczęcie magazynowania odpadu? Rok przeterminowania substancji (październik 2021) czy może datę zakupu, kiedy firma zakupiła tą substancje?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami

Cykl Dyrektywa SUP - Zakazane produkty

W ramach Dyrektywy SUP określono szereg produktów, których wprowadzanie do obrotu zostanie zakazane na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej. Ekspert radzi, jakie produkty z tworzyw sztucznych oraz innych materiałów nie będą mogły być sprzedawane. Podmioty, które nie dostosują się do zakazów, narażają się na ryzyko nałożenia na nie kar pieniężnych.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
26.09.2023

Cykl Dyrektywa SUP - Publiczne kampanie edukacyjne

Kolejnym elementem związanym z Dyrektywą SUP oraz systemem rozszerzonej odpowiedzialności producenta jest obowiązek finansowania publicznych kampanii edukacyjnych. Będzie dotyczył on przedsiębiorców, którzy wprowadzają do obrotu pewne produkty wykonane z tworzywa sztucznego.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
19.09.2023

Wpływ nielegalnych wysypisk śmieci na środowisko naturalne

Nielegalne składowiska stanowią poważne zagrożenie zarówno dla środowiska naturalnego, jak i zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Występowanie nielegalnych składowisk odpadów wiąże się z ryzykiem skażenia gleby oraz wód gruntowych i powierzchniowych. Dodatkowo, na takie dzikie składowiska często trafiają odpady niebezpieczne, które stanowią największe zagrożenie dla naturalnego stanu gleby oraz dla ekosystemu wodnego, występującego na obszarze składowiska lub w jego bliskim sąsiedztwie. W artykule zdobędziesz informacje, które pozwolą ci przyczynić się do skuteczniejszej ochrony środowiska.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
18.09.2023

Warunki prawne do wykorzystania SRF w firmie

Pytanie: Nasza firma chce wykorzystać do swojego procesu produkcji stałe paliwo wtórne (SRF). Jakie musi spełnić warunki prawne?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami
14.09.2023

Cykl Dyrektywa SUP - Nowe oznaczenia na produktach

W związku z Dyrektywą SUP przedsiębiorców będą obowiązywać liczne zmiany związane z obrotem jednorazowymi plastikowymi wyrobami. W tym tygodniu omawiana jest kwestia dotycząca obowiązku umieszczania odpowiednich oznaczeń na niektórych produktach z tworzyw sztucznych. Przedstawiony zostanie dokładny wygląd tych oznaczeń oraz informacja o rodzajach produktów, na których konieczne będzie ich umieszczenie.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
12.09.2023

Kolejne nowe przepisy w sprawie MBP

Nowy projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska zmieni Rozporządzenie w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych. Wprowadza ono dość istotne zmiany w zakresie tych procesów. Zapraszamy do lektury, gdzie przedstawiamy najważniejsze informacje.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
11.09.2023
Ustawa o odpadach z 2012 r. definiuje gospodarkę odpadami. To pojęcie obejmuje wytwarzanie i gospodarowanie odpadami. Gospodarowanie obejmuje zbieranie, transport, obrót, nadzór, przetwarzanie i unieszkodliwianie odpadów, a gospodarka obejmuje dodatkowo wytwarzanie. W krajach wysoko rozwiniętych odchodzi się od systemów gospodarowania odpadami polegających na ich składowaniu. Współczesne systemy wykorzystują segregację i recycling odpadów pochodzących zarówno z gospodarstw domowych, jak i od przedsiębiorców. Należy jednak pamiętać, że segregacja odpadów nie jest celem samym w sobie, kluczowy jest odzysk surowców. Unia Europejska nakłada na kraje członkowskie wymagania odnośnie do norm recyklingu i stosuje system rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Oznacza to, że producenci produktów ponoszą odpowiedzialność organizacyjną lub finansową w momencie, gdy produkt ten staje się odpadem. Celem Unii Europejskiej jest osiągnięcie gospodarki o obiegu zamkniętym do roku 2050. Z tego powodu polscy przedsiębiorcy zobligowani są do ewidencji odpadów w BDO, czyli w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami.