SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Odpady i BDO - Gospodarka odpadami

Tematyka

Zatwierdzenie instrukcji prowadzenia składowiska odpadów

Warunkiem niezbędnym do rozpoczęcia działalności polegającej na prowadzeniu składowiska odpadów jest uzyskanie decyzji zatwierdzającej instrukcję jego prowadzenia. Jakie kroki należy podjąć, aby otrzymać taką decyzję zatwierdzającą?

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Przekazanie odpadów zmieszanych z przedsiębiorstwa do spalarni

Pytanie: Czy przedsiębiorstwo produkcyjne może przekazywać odpady zmieszane komunalne bezpośredni do spalarni i na jakiej podstawie?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami
30.11.2023

Zabezpieczenie w umowie najmu przed nielegalnym składowaniem odpadów

Przyjmuje się, że właściciel terenu jest również odpowiedzialny za odpady znajdujące się na tej nieruchomości. Jednak w praktyce zdarza się, że najemcy nielegalnie składowali odpady na wynajmowanych terenach. Aby uchronić się przed konsekwencjami pozostawienia odpadów przez najemcę, już podczas tworzenia umowy najmu warto uwzględnić odpowiednie zapisy. Takie zapisy mogą okazać się przydatne w przypadku potrzeby ustalenia faktycznego posiadacza odpadów.

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Kiedy energia ze spalania odpadów zalicza się do OZE

Polskie ustawodawstwo dokładnie określa, jakie warunki muszą być spełnione, aby uznać część energii odzyskanej z termicznego przekształcania odpadów zawierających frakcje biodegradowalne jako energię z odnawialnego źródła energii (OZE).

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Zezwolenie na przetwarzanie i zbieranie odpadów - poradnik

Działalność związana z przetwarzaniem odpadów, zgodnie z obowiązującymi przepisami, wymaga uzyskania stosownego zezwolenia. Wniosek o wydanie takiego zezwolenia należy złożyć do odpowiedniego organu. Przygotowanie wniosku wymaga zgromadzenia niezbędnych dokumentów oraz informacji określonych w ustawie. Koszt uzyskania decyzji zależy od wielu czynników i może być różny w zależności od konkretnej sytuacji. W artykule ekspert radzi, jakie dokumenty są konieczne i których przepisów należy przestrzegać.

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Zagospodarowanie zużytych tonerów – obowiązki i wytyczne dla firm

Zużyte tonery do drukarek stanowią jeden z najczęstszych rodzajów odpadów w biurach. Niewłaściwe postępowanie z nimi nie tylko ma negatywny wpływ na środowisko, ale może także narazić przedsiębiorstwo na konsekwencje prawne związane z nieprzestrzeganiem odpowiednich regulacji dotyczących ich utylizacji. W artykule ekspert przedstawia sposób odpowiedniego zagospodarowania zużytych tonerów w świetle obowiązujących przepisów. Zostanie również omówione, czy przedsiębiorstwa mają możliwość zwrotu zużytych tonerów do dostawcy bez konieczności posiadania karty przekazania odpadu oraz jakie warunki należy spełnić.

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Klasyfikacja odpadu z demontażu linii galwanicznej

Pytanie: W naszej firmie posiadamy odpady pochodzące z demontażu linii galwanicznej, które obejmują wanny wykonane z tworzywa sztucznego (polipropylen PP) oraz ze stali nierdzewnej (kwasoodpornej). Zwracamy się z prośbą o wsparcie w zakresie prawidłowego sklasyfikowania kodów odpadów dla wanien z tworzywa sztucznego oraz stali kwasoodpornej, które były używane do kąpieli zawierających substancje niebezpieczne. Czy te wanny, po ich opróżnieniu, powinny być klasyfikowane jako odpady niebezpieczne czy mogą być one zaklasyfikowane jako odpady niezawierające niebezpiecznych substancji (odpowiednio kody 17 02 03 dla tworzyw sztucznych i 17 04 05 dla metali)?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami

Co zrobić w przypadku podrzucenia odpadów?

Pytanie: Nasza firma posiada działkę w centrum dużego miasta. Aktualnie jest ona wystawiona na sprzedaż, co sprawia, że pozostaje niewykorzystana i nie jest podłączona do mediów. Mimo że jest ogrodzona i zabezpieczona przed dostępem osób niepowołanych, nie udało się uniknąć zanieczyszczenia przez nielegalne wyrzucanie odpadów.  Teren ten jest pod nadzorem Straży Miejskiej, strażnicy zauważyli zanieczyszczenie, ale nie byli w stanie wskazać sprawcy podrzucenia. Otrzymaliśmy prośbę o uporządkowanie działki i usunięcie nieprawidłowości. W sytuacji, gdy działka pozostaje niewykorzystana, jakie obowiązki ciążą na właścicielu w zakresie gospodarki odpadami? Jak najlepiej rozwiązać problem podrzucania odpadów? Czy miasto ma jakieś obowiązki dotyczące zapobiegania wyrzucaniu odpadów w takich miejscach?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami

Import materiału z zagranicy a utrata statusu odpadu

Pytanie: Nasza firma planuje wykorzystanie materiału w procesie produkcyjnym, który ma zostać zakupiony z zagranicy. Ten materiał zgodnie z normami kraju pochodzenia utracił status odpadu. Jakie dokumenty powinien przedstawić producent, aby produkt ten nie był klasyfikowany jako odpad w Polsce?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami

Gdzie można oddać zużyte żarówki i baterie z firmy?

Pytanie: W naszej firmie produkujemy dużo zużytych baterii alkalicznych i żarówek. Gdzie powinniśmy je oddać? Zdajemy sobie sprawę, że opcje przeznaczone dla gospodarstw domowych, takie jak zbiórki realizowane przez podmioty pośredniczące np. pojemniki w sklepach, nie są odpowiednie w naszym przypadku. Czy powinniśmy poszukać specjalistycznej firmy, z którą moglibyśmy zawrzeć umowę na utylizację tych odpadów?
Pytania i odpowiedziBaterie i akumulatory
Ustawa o odpadach z 2012 r. definiuje gospodarkę odpadami. To pojęcie obejmuje wytwarzanie i gospodarowanie odpadami. Gospodarowanie obejmuje zbieranie, transport, obrót, nadzór, przetwarzanie i unieszkodliwianie odpadów, a gospodarka obejmuje dodatkowo wytwarzanie. W krajach wysoko rozwiniętych odchodzi się od systemów gospodarowania odpadami polegających na ich składowaniu. Współczesne systemy wykorzystują segregację i recycling odpadów pochodzących zarówno z gospodarstw domowych, jak i od przedsiębiorców. Należy jednak pamiętać, że segregacja odpadów nie jest celem samym w sobie, kluczowy jest odzysk surowców. Unia Europejska nakłada na kraje członkowskie wymagania odnośnie do norm recyklingu i stosuje system rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Oznacza to, że producenci produktów ponoszą odpowiedzialność organizacyjną lub finansową w momencie, gdy produkt ten staje się odpadem. Celem Unii Europejskiej jest osiągnięcie gospodarki o obiegu zamkniętym do roku 2050. Z tego powodu polscy przedsiębiorcy zobligowani są do ewidencji odpadów w BDO, czyli w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami.