SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Odpady i BDO - Gospodarka odpadami

Tematyka

Kiedy  można przenieść odpowiedzialność za gospodarowanie odpadami we wspólnej siedzibie

Pytanie: Firma ma siedzibę główną w Warszawie i 4 oddziały operacyjne (w Pruszkowie, Gądkach, Dąbrowie Górniczej i Kątach Wrocławski). Wyodrębniła się nowa spółka X, która ma swoją siedzibę główną w jednym z oddziałów. Siedziba spółki X znajduje się w Gądkach gdzie nadal znajduje się jeden z oddziałów firmy - ten sam adres. Czy nowo powstała spółka X może przekaż obowiązek gospodarki odpadami oddziałowi, z którym znajduje się pod tym samym adresem? . Czy jednak powinna wystąpić o nowe BDO?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami

Audyt u recyklera za 2022 rok – na co zwrócić uwagę

Porada ekspertaGospodarka odpadami
22.12.2022

Czy można sprzedać DPR

Pytanie: Czy istnieją przepisy, zgodnie z którymi można sprzedać dokument potwierdzający recykling (DPR) organizacji odzysku?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami

Sprawozdanie o odpadach za 2022 rok − odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania

Do 15 marca 2023 roku trzeba złożyć sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu nimi. Czasu zostało co prawda jeszcze sporo, ale warto już o tym pomyśleć, by dokładnie uzupełnić dane. Tym bardziej, że w trakcie mogą się pojawiać pytania i problemy. My rozwiewamy część wątpliwości.

Porada ekspertaBDO

Nowe zasady gospodarowania odpadami budowlanymi dopiero od 2025 roku

Od 1 stycznia 2023 r. miały obowiązywać nowe przepisy dotyczące selektywnej zbiórki odpadów budowlanych. Jednak wszystko zmieniła przyjęta przez Sejm 1 grudnia 2022 r. ustawa o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu.

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Czy przeterminowane farby można zaklasyfikować jako odpady spoza instalacji

Pytanie: W malarni proszkowej jednym z głównych odpadów jest 08 02 01 Odpady proszków powlekających. Podczas przeprowadzania inwentaryzacji w magazynie okazało się, że część farb nie nadaje się do wykorzystania w procesie malowania ponieważ część z nich jest zabrudzona a część przeterminowana. Czy w takim przypadku taka farby mogą zostać uznane za odpad spoza instalacji?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami
30.11.2022

 Jak założyć firmę recyklingową - 10 kroków 

Jeśli chciałbyś zaistnieć w branży recyklingu, przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się m.in., od czego zacząć tę przygodę, aby zyski były wysokie i jakie wymagania musisz spełnić, by prowadzić działalność w zakresie recyklingu odpadów.

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Czy spółka komunalna musi mieć zezwolenie na zbieranie odpadów z PSZOK

Pytanie: Zakład Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o., którego 100 % udziałów posiada gmina, odbiera odpady od mieszkańców na podstawie wpisu do RDR. Zarządza również PSZOK-iem dla mieszkańców (na podstawie umowy z gminą). Właścicielem terenu jest gmina. (umowa użyczenia). Mieliśmy zezwolenie na zbieranie odpadów, które zostało wydane przez starostę w 2014 r. oraz zezwolenie na przetwarzanie wydane przez starostę w 2017 roku. W związku z koniecznością zmiany posiadanych zezwoleń w celu dostosowania się do obowiązujących przepisów złożony został wniosek do Starostwa o zmianę zezwolenia na przetwarzanie wraz z niezbędnymi załącznikami we wrześniu 2019 r. W czerwcu 2020 r. otrzymaliśmy informację ze Starostwa, iż nie ma obowiązku posiadania takowego zezwolenia (zwolnienie z obowiązku). Czy ww. informacja jest zgodna z przepisami?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami
26.10.2022

Dyrektywa SUP i projekt kaucyjny – nowe obowiązki sklepów

Na działalność sklepów znacząco wpłyną zmiany przewidziane w projektach SUP i kaucyjnym. Znacząco wzrosną obciążenia administracyjne związane z prowadzeniem ewidencji i sprawozdawczości, a także zostanie wprowadzony obowiązek pobierania opłat od klientów.

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Zezwolenie na przetwarzanie odpadów musi być powiązane ze zdolnością przetwarzania

Pytanie: Firma, która posiada kocioł i zezwolenie na przetwarzanie odpadów w ramach procesu R1 (wykorzystanie jako paliwo lub inne źródła energii). Chcielibyśmy zwiększyć ilości odpadów poddawanych przetworzeniu w zezwoleniu. Czy można wnioskować o większą ilość niż wynika to z mocy przerobowej pieca? Jak to umotywować? Do wyliczeń WIOŚ przyjmuje szacunkowe dane ale rzeczywistość pokazuje iż nie każda odpad (np. trociny) spala się tak samo. Czy można zwiększając ilość brać pod uwagę również aktualne problemy z dostępnością paliw?
Pytania i odpowiedziBDO
Ustawa o odpadach z 2012 r. definiuje gospodarkę odpadami. To pojęcie obejmuje wytwarzanie i gospodarowanie odpadami. Gospodarowanie obejmuje zbieranie, transport, obrót, nadzór, przetwarzanie i unieszkodliwianie odpadów, a gospodarka obejmuje dodatkowo wytwarzanie. W krajach wysoko rozwiniętych odchodzi się od systemów gospodarowania odpadami polegających na ich składowaniu. Współczesne systemy wykorzystują segregację i recycling odpadów pochodzących zarówno z gospodarstw domowych, jak i od przedsiębiorców. Należy jednak pamiętać, że segregacja odpadów nie jest celem samym w sobie, kluczowy jest odzysk surowców. Unia Europejska nakłada na kraje członkowskie wymagania odnośnie do norm recyklingu i stosuje system rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Oznacza to, że producenci produktów ponoszą odpowiedzialność organizacyjną lub finansową w momencie, gdy produkt ten staje się odpadem. Celem Unii Europejskiej jest osiągnięcie gospodarki o obiegu zamkniętym do roku 2050. Z tego powodu polscy przedsiębiorcy zobligowani są do ewidencji odpadów w BDO, czyli w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami.