SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Odpady i BDO - Gospodarka odpadami

Tematyka

Przekazanie zużytych opon od samochodów firmowych

Pytanie: Posiadamy zużyte opony od samochodów firmowych. Czy powinniśmy zgłosić nowy kod odpadu do BDO i wraz z kartą przekazania odpadu przekazać do firmy odbierającej odpady, czy możemy przekazać opony do PSZOK bez żadnego potwierdzenia?
Pytania i odpowiedziOdpady i BDO
23.05.2023

Uznanie odpadu za produkt uboczny – warunki

Przedmiot lub substancja zostają uznane za produkt uboczny, jeśli spełnione zostaną przesłanki określone w art. 10 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (dalej uo). Zgodnie z tym przepisem przedmiot lub substancja powstające w wyniku procesu produkcyjnego, którego podstawowym celem nie jest ich produkcja, mogą być uznane za produkt uboczny, niebędący odpadem, jeżeli są łącznie spełnione warunki wskazane przez ustawodawcę.

Porada ekspertaOdpady i BDO
19.05.2023

Najczęstsze błędy przy klasyfikacji odpadów

Kod odpadu składa się z ciągu 6 cyfr, gdzie dwie pierwsze cyfry oznaczają grupę, kolejne dwie cyfry to podgrupa, a ostatnie cyfry, z wyjątkiem kodów odpadów kończących się na 99, określają rodzaj odpadu. Klasyfikacja odpadów polega na przyporządkowaniu ich odpowiednio do właściwej grupy, podgrupy i rodzaju, zachowując określoną kolejność. Aby poprawnie przyporządkować odpad do kodu, ważne jest zrozumienie jego źródła powstania i wybranie odpowiedniej grupy odpadów. Katalog odpadów zawiera 20 grup odpadów, które są podzielone na różne sektory działalności i procesy, z których mogą powstawać, np. grupa 04 - odpady z przemysłu skórzanego, futrzarskiego i tekstylnego; grupa 12 - odpady z kształtowania oraz fizycznej i mechanicznej obróbki powierzchni metali i tworzyw sztucznych.

Porada ekspertaOdpady i BDO
18.05.2023

Potwierdzenie uprawnień w zakresie organizowania gospodarki odpadami medycznymi w miejscach ich wytwarzania

Pytanie: Jak uzyskać w zintegrowanym systemie kwalifikacji potwierdzenie uprawnień w zakresie organizowania gospodarki odpadami medycznymi w miejscach ich wytwarzania?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami
10.05.2023

Czy opakowania po półproduktach to odpady z instalacji

Wątpliwości interpretacyjne, co do tego, czy odpady po półproduktach trzeba uznać jako powstające w instalacji  czy nie,  wynikają z tego, że przepisy nie określają jednoznacznie, czym są odpady wytworzone, w wyniku działania instalacji, w związku z eksploatacją instalacji, w instalacji.

Porada ekspertaBDO

Zasady magazynowania odpadów

Ustawa o odpadach wskazuje, że przez magazynowanie odpadów należy rozumieć czasowe przechowywanie odpadów obejmujące m.in. wstępne magazynowanie przez ich wytwórcę. Rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów podzieliło podmioty magazynujące odpady na umowne grupy.

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Zaległe sprawozdania opakowaniowe - za które lata rozliczyć się w 2023 roku

Firma musi przygotować zaległe sprawozdania dotyczące wprowadzaniu opakowań. Które lata musi sprawozdać w 2023 roku?

Porada ekspertaBDO

Import olejów spożywczych - czy trzeba uiszczać opłatę produktową

Pytanie: Czy firma musi wykonać sprawozdanie i uiścić opłatę produktową za produkty (oleje, preparaty smarowe, opony) jeśli kupuje olej spożywczy (nazwa Acorex)? W załączniku 4a ustawy z 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej są wymienione tylko oleje mechaniczne. Sprowadzany Acorex jest z zagranicy (Szwecja).
Pytania i odpowiedziBDO

Transport odpadów zwolnionych z obowiązku prowadzenia ewidencji

Pytanie: Firma odbiera odpady pobudowlane i remontowe od firm zwolnionych z obowiązku prowadzenia ewidencji. Jak to udokumentować? Czy kierowca musi posiadać w pojeździe jakiś dokument potwierdzający, jakiego rodzaju odpady przewozi?
Pytania i odpowiedziBDO
04.01.2023

Czy wykorzystując gruz na tej samej budowie musimy mieć zezwolenie na przetwarzanie?

Pytanie: Czy jest wymagana decyzja na przetwarzanie odpadów jeśli kruszarka do gruzu pracuje na placu budowy i po rozdrobnieniu materiał jest wykorzystywany na tym samym placu do dalszych prac? Wydawałoby się, że w tym wypadku kruszywo nie będzie odpadem?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami
Ustawa o odpadach z 2012 r. definiuje gospodarkę odpadami. To pojęcie obejmuje wytwarzanie i gospodarowanie odpadami. Gospodarowanie obejmuje zbieranie, transport, obrót, nadzór, przetwarzanie i unieszkodliwianie odpadów, a gospodarka obejmuje dodatkowo wytwarzanie. W krajach wysoko rozwiniętych odchodzi się od systemów gospodarowania odpadami polegających na ich składowaniu. Współczesne systemy wykorzystują segregację i recycling odpadów pochodzących zarówno z gospodarstw domowych, jak i od przedsiębiorców. Należy jednak pamiętać, że segregacja odpadów nie jest celem samym w sobie, kluczowy jest odzysk surowców. Unia Europejska nakłada na kraje członkowskie wymagania odnośnie do norm recyklingu i stosuje system rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Oznacza to, że producenci produktów ponoszą odpowiedzialność organizacyjną lub finansową w momencie, gdy produkt ten staje się odpadem. Celem Unii Europejskiej jest osiągnięcie gospodarki o obiegu zamkniętym do roku 2050. Z tego powodu polscy przedsiębiorcy zobligowani są do ewidencji odpadów w BDO, czyli w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami.