Powstaje ustawa, która przyspieszy rozwój gospodarki wodorowej
Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce uregulować rozwój gospodarki wodorowej z myślą o zapewnieniu konkurencyjności polskiego przemysłu. Wodór będzie odgrywał kluczową rolę w procesie dochodzenia do neutralności klimatycznej, dlatego resort przygotuje zmiany w prawie, które wspomogą rozwój tej gałęzi gospodarki.
Według obecnych przepisów wodór jest „innym rodzajem gazu palnego” i podlega regulacji wyłącznie w przypadku dostarczania go za pomocą sieci gazowej. W pozostałym zakresie wodór nie jest regulowany ustawą – Prawo energetyczne. Konieczne jest zatem wprowadzenie wodoru do ustawy Prawo energetyczne i uregulowanie tego rynku.
Jakie zmiany wprowadza ustawa?
1) Ustawa wprowadza definicje poszczególnych rodzajów wodoru:
-
wodoru niskoemisyjnego – może być produkowany z paliw kopalnych, o ile proces produkcji powoduje odpowiednie redukcje emisji np. produkcja wodoru z wychwytem CO2,
-
wodoru odnawialnego – produkowany z odnawialnych źródeł energii,
-
wodoru odnawialnego pochodzenia niebiologicznego (RFNBO) – wodór wyprodukowany w procesie elektrolizy zgodnie z wytycznymi UE.
2) Na rynku wodoru pojawią się operatorzy (m.in. operator systemu przesyłowego wodorowego i operator systemu dystrybucyjnego wodorowego, operator systemu magazynowania wodoru).
3) Uregulowane zostaną ich obowiązki. Ustawa wprowadza procedurę wyznaczania operatorów przez Prezesa URE.
4) Uregulowane zostaną zasady łączenia działalności gazowej i wodorowej, co ma znaczenie w szczególności na wczesnym etapie tworzenia się rynku.
5) Założono uproszczenia w Prawie budowlanym, w Prawie ochrony środowiska oraz w specustawie o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych.
Jak resort wesprze rozwój gospodarki wodorowej?
Ponadto, jak zapowiedziała minister Paulina Hennig-Kloska, w Kosakowie może powstać pierwszy wielkoskalowy magazyn wodoru na potrzeby polskiego przemysłu. To właśnie na Pomorzu, powstaną duże nadwyżki energii, a wodór pomoże ją magazynować.
Dodatkowo resort dba o finansowe wsparcie dla projektów sektorowych. Pracuje nad programem dotacji do produkcji elektrolizerów z BGK – od przyszłego roku z budżetem 2,7 mld zł.
Obecnie jest podpisanych 11 umów na stacje tankowania wodoru, konkursy na kolejne będą wkrótce rozpisywane. Oprócz tego 3 czerwca 2024 r. rozpoczął się nabór wniosków na innowacyjne wykorzystanie wodoru w transporcie z budżetem 1,1 mld zł.
Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl |
Źródło: gov.pl/web/klimat