Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce uregulować rozwój gospodarki wodorowej z myślą o zapewnieniu konkurencyjności polskiego przemysłu. Wodór będzie odgrywał kluczową rolę w procesie dochodzenia do neutralności klimatycznej, dlatego resort przygotuje zmiany w prawie, które wspomogą rozwój tej gałęzi gospodarki.
Wodór odnawialny to wodór wytworzony z odnawialnych źródeł energii w instalacji odnawialnego źródła energii. Proces wytwarzania obejmuje również uzyskiwanie wodoru w procesie elektrolizy.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaprasza do udziału w konsultacjach publicznych projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw (UD36), które pomogą ukształtować normy prawne umożliwiające wykorzystanie wodoru w energetyce.
W dniu 3 czerwca 2024 r. NFOŚiGW uruchamia nabór wniosków w programie „Wodoryzacja Gospodarki” w zakresie innowacyjnych jednostek transportowych napędzanych wodorem. Nabór wniosków będzie trwał 3 miesiące i zakończy się 2 września.
W dniu 11 kwietnia 2024 r. europosłowie w Parlamencie Europejskim przyjęli plany mające na celu ułatwienie wprowadzania odnawialnych i niskoemisyjnych gazów, w tym wodoru, na unijny rynek gazu.
W dniu 29 lutego 2024 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 26 lutego 2024 r. w sprawie wymagań dotyczących pomiarów, rejestracji i sposobu obliczania ilości wodoru odnawialnego transportowanego środkami transportu innymi niż sieci gazowe.
Komisja Europejska opublikowała listę inwestycji, które uzyskały status projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania w sektorze energetycznym. Na listę wpisany został projekt budowy Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina o obowiązkach podmiotów prowadzących działalność w zakresie wodoru przeznaczonego do napędu pojazdów.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało propozycję rozmieszczenia ogólnodostępnej infrastruktury ładowania oraz tankowania wodoru, która spełnia wymagania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych i uchylenia dyrektywy 2014/94/UE (AFIR).
Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wysokości stawek opłaty za nadanie indywidualnego kodu identyfikacyjnego, uznanie kodu oraz ich utrzymanie w systemie teleinformatycznym oraz terminu wnoszenia tej opłaty w roku 2024 trafił do Rządowego Centrum Legislacji 31 maja 2023 r. Co w sobie zawiera?
Do Rządowego Centrum Legislacji 20 lutego 2023 r. trafił projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie udzielania pomocy publicznej na rozwój technologii wodorowych oraz infrastruktury współtowarzyszącej w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.
Dnia 28 grudnia 2022 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 23 grudnia 2022 r. w sprawie wymagań jakościowych dla wodoru.
W Dzienniku Ustaw 21 października 2022 r. ogłoszono Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 7 października 2022 r. w sprawie szczegółowych wymagań technicznych dla stacji wodoru.