SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

biogazownie

Plusy i minusy wykorzystania komunalnych osadów ściekowych w biogazowniach

Wykorzystanie komunalnych osadów ściekowych do nawożenia gruntów to nie jedyny sposób na wykorzystanie tych osadów. Tendencję wzrostową wykazują biogazownie, które podlegają pod ustawę o odnawialnych źródłach energii.  Czym są biogazownie i jakie są wady i zalety stosowania osadów w biogazowniach? Czy istnieje jeszcze inny sposób zagospodarowania komunalnymi osadami ściekowymi?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są sposoby termicznego przekształcania osadów ściekowych?
  • w jaki sposób ograniczyć marnotrawstwo fosforu?
  • jakie są typy spalarni i czym się charakteryzują?


W biogazowniach następuje przetwarzanie odpadów w tym osadów ściekowych z zastosowaniem procesu fermentacji metanowej, który jest technologicznie procesem skomplikowanym i często generuje problemy. To
proces mikrobiologiczny polegający na rozkładzie substancji organicznej w warunkach beztlenowych przez mikroorganizmy, z wydzieleniem biogazu. Z uwagi na niejednorodny stan fizykochemiczny i biologiczny surowca do produkcji biogazu, proces fermentacji metanowej wymaga stałego monitoringu i odpowiedzialnego nadzoru. Niestety w wyniku tego procesu powstaje poferment, jako pozostałość po procesie produkcyjnym, który najczęściej kwalifikowany jest jako odpad   dopuszczony do odzysku, lub produkt uboczny, jeżeli bez dalszego przetwarzania spełnia wymagania dla produktu, np. nawozu, zgodnie z wymaganiami określonymi w ustawie o nawozach i nawożeniu.