Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
W najbliższym czasie potencjał produkcji biogazu przez gminy będzie wzrastał nie tylko ze względu na dostępność surowca, ale także ze względu na konieczność zmniejszania ilości odpadów unieszkodliwianych na składowiskach oraz osiągania coraz wyższych poziomów recyklingu odpadów komunalnych. W związku z poprawą skuteczności w zakresie wydzielania frakcji bio z odpadów komunalnych rozwój sektora biogazowni w najbliższych latach powinien ulec przyspieszeniu. Sprzyjać temu mają również plany zawarte w dokumentach rządowych, takich jak Krajowy Plan Gospodarowania Odpadami 2028. Na jakich zasadach gminy mogą produkować biogaz?
Biogazownia na terenie oczyszczalni to inwestycja, która ma zagwarantowany dopływ substratu, o który w żaden specjalny sposób nie musi zabiegać. Co więcej, jest to substrat niskokosztowy i niewymagający dodatkowego transportu. Jak wykorzystać osady ściekowe?
Również 22 czerwca 2023 r. senatorowie przyjrzeli się rządowemu projektowi ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych, a także ich funkcjonowaniu. Projekt został pozytywnie rozpatrzony przez Senat.
Rozporządzenie w sprawie maksymalnych ilości i wartości energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, które mogą zostać sprzedane w drodze aukcji w poszczególnych następujących po sobie latach kalendarzowych 2022–2027 zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw weszło w życie 13 października 2022 r.
W Warszawie w siedzibie NFOŚiGW 7 lipca 2022 r. odbyło się spotkanie, podczas którego ponad 40 ekspertów rozważało organizację oraz finansowanie biogazowni wykorzystujących frakcję BIO odpadów komunalnych.