SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Porady ekspertów - Energetyka

Tematyka

W 2025 roku stacje ładowania pojazdów elektrycznych będą we wszystkich budynkach użytkowych

Od 1 stycznia 2025 r. wszystkie istniejące budynki, tj. biurowe, handlowo-usługowe, przemysłowe, magazynowe oraz hotele w Polsce, będą musiały wyposażyć się w infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych. Wymaga tego m.in. nowelizacja ustawy o elektromobilności.

Emisja gazów i pyłów do powietrza
28.11.2022

 Czy w Polsce uda się przeprowadzić transformację energetyczną 

W związku z niedoborami na rynku energii obserwowany jest niekorzystny trend spalania surowców, które nie powinny być traktowane jako źródła energii. To z kolei opóźnia przeprowadzenie transformacji energetycznej. Z czym Polska musi się zmierzyć, by wywiązać się z celów środowiskowych, jakie stawiają przed nią przepisy unijne?

Emisja gazów i pyłów do powietrza

Polityka klimatyczna UE– wymagania, cele, obowiązki, rewizje detektyw

Państwa członkowskie UE mają wskazane cele emisji gazów cieplarnianych na lata 2021–2030. Niestety obecnie sama produkcja i zużycie energii odpowiadają za ok. 70-75% emisji gazów cieplarnianych w UE. Polityka klimatyczna UE ma celu transformację ciepłownictwa i energetyki poprzez dostosowanie tych branż do wymagań klimatycznych. W tym artykule omówimy akty prawne oraz programy i działania, które mają tym wymaganiom sprostać.

Emisja gazów i pyłów do powietrza

Boisz się wysokich cen za ogrzewanie? Może warto przeprowadzić termomodernizację budynku?

Wysokie ceny energii, paliwa i stale rosnąca inflacja zmuszają Polaków to drastycznych oszczędności. Nadchodzący sezon grzewczy wielu osobom spędza sen z powiek. Ponieważ nie wiemy, kiedy ceny opału wyhamują, warto już teraz pomyśleć o termomodernizacji budynku, aby w kolejnych sezonach zaoszczędzić na ogrzewaniu. Tym bardziej, że na prace związane z termomodernizacją można dostać wsparcie finansowe.

Dotacje i pożyczki

Obowiązki środowiskowe przedsiębiorstwa energetyki cieplnej

Jak określić, na potrzeby sporządzenia raportu do KOBiZE, rodzaje i ilości zanieczyszczeń wprowadzonych do powietrza ze spalania etyliny 95 w agregacie prądotwórczym, który jest zainstalowany na terenie ciepłowni. Skąd uzyskać dane na temat wskaźników? A jak wykazać procesy spawania acetylenowo-tlenowego i elektrodą otuloną? W jakich jednostkach podawać ilości acetylenu i elektrod oraz jak je przeliczać? Czy jest to emisja niezorganizowana? Ponadto ścieki sanitarne i technologiczne z biurowca i kotłowni odprowadzamy do kanalizacji miejskiej. Wody opadowe i roztopowe z ww. budynków zlokalizowanych na terenie miasta są odprowadzane do kanalizacji deszczowej miejskiej. Ścieki technologiczne (tzn. z chłodzenia łożysk wentylatorów, awaryjnego spustu kotłów i stacji uzdatniania wody) z ciepłowni, którą zarządzamy, są odprowadzane do zakładowej kanalizacji deszczowej, a dalej do kanalizacji gminy. Przed odprowadzeniem ścieki są oczyszczane z piasku i zawiesin w dwukomorowym piaskowniku. Czy jesteśmy zobowiązani do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego? Czy musimy ponosić opłaty za korzystanie ze środowiska lub za usługi wodne?

Energetyka

Jak traktować powierzchnię zajmowanego przez ogniwa fotowoltaiczne gruntu

Powierzchnię zajętą pod obiekty budowlane (kubaturowe, np. budynki, czy powierzchniowe, takie jak parkingi i ciągi pieszo jezdne), a także dodatkowe powierzchnie, które ulegną tymczasowemu przekształceniu na etapie budowy, określa się mianem powierzchni zabudowy. Czy ogniwa fotowoltaiczne zaliczają się do obiektów budowlanych i czy powierzchnia przez nie zajęta jest biologicznie czynną?

Energetyka
24.06.2022

Błędy w deklaracjach CEEB – czy da się je poprawić

Do końca czerwca 2022 r. zarządca budynku lub lokalu musi złożyć deklarację o źródłach ogrzewania budynków do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Podpowiadamy, co się stanie, gdy deklaracja zostanie źle wypełniona lub niepodpisana.

Emisja gazów i pyłów do powietrza
21.06.2022

Większe zainteresowanie polskim węglem przez inwazję Rosji na Ukrainę

Inwazja Rosji na Ukrainę to nie tylko zachwianie bezpiecznego status quo, do którego się przyzwyczailiśmy, ale także czas na nowe przetasowanie sił w kontekście bezpieczeństwa energetycznego.

Energetyka

Koszty farmy wiatrowej bez podatkowego limitu

Budowa urządzeń wytwarzających energię elektryczną służy interesowi publicznemu, więc podmiot realizujący taką inwestycję nie musi stosować limitu kosztów finansowania dłużnego – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

Energetyka
21.01.2022

Optymalizacja zużycia energii w oczyszczalni ścieków

Oczyszczalna ścieków pracuje w ciągłym ruchu i urządzenia zasilane elektrycznie, takie jak pompy, silniki, dmuchawy i wiele innych, działają przez 24 godziny na dobę. To z kolei wymaga dostarczenia dużej ilości energii elektrycznej. Czy da się jakoś ograniczyć jej zużycie? 

Emisja ścieków
04.11.2021