Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazZarządca budynku lub lokalu powinien złożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta deklarację o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw. Podpowiadamy jak ją wypełnić.
Instalacje objęte EU ETS (unijnym systemem handlu uprawnieniami do emisji) wykorzystujące biomasę do celów energetycznych oraz dostawcy tych surowców do takiej instalacji powinni uzyskać certyfikację w ramach systemu KZR INiG. Jak przebiega ten proces?
W najbliższym czasie potencjał produkcji biogazu przez gminy będzie wzrastał nie tylko ze względu na dostępność surowca, ale także ze względu na konieczność zmniejszania ilości odpadów unieszkodliwianych na składowiskach oraz osiągania coraz wyższych poziomów recyklingu odpadów komunalnych. W związku z poprawą skuteczności w zakresie wydzielania frakcji bio z odpadów komunalnych rozwój sektora biogazowni w najbliższych latach powinien ulec przyspieszeniu. Sprzyjać temu mają również plany zawarte w dokumentach rządowych, takich jak Krajowy Plan Gospodarowania Odpadami 2028. Na jakich zasadach gminy mogą produkować biogaz?
Polskie ustawodawstwo dokładnie określa, jakie warunki muszą być spełnione, aby uznać część energii odzyskanej z termicznego przekształcania odpadów zawierających frakcje biodegradowalne jako energię z odnawialnego źródła energii (OZE).
Emisja dwutlenku węgla jest uznawana (obok metanu) za główny czynnik powodujący zmiany klimatyczne, dlatego przedsiębiorcy muszą ją ograniczać. Unijny system handlu uprawnieniami do emisji działa na zasadzie pułapów i sprzedaży uprawnień. Jak to wygląda w Polskim prawie?
Transformatory olejowe stanowią tradycyjne urządzenia rozdzielcze, służące efektywnemu przekazywaniu i dystrybucji energii elektrycznej pomiędzy siecią o wysokim a niskim napięciem. W niniejszej poradzie eksperta zostanie omówiony stan prawny związany z przechowywaniem tych urządzeń. Biorąc pod uwagę ich konstrukcję, obejmującą rdzeń oraz uzwojenie zanurzone w specjalnej kadzi napełnionej olejem, pojawiają się pytania dotyczące obowiązkowości elementów takich jak przykładowo misy ociekowe. Ponadto, omówimy także właściwy sposób postępowania z olejem używanym wewnątrz urządzenia.
Budowa małej elektrowni wodnej kwalifikuje się jako przedsięwzięcie mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko i wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia. O jakich jeszcze kwestiach formalnych należy pamiętać?
Szczegółowe wymagania dla zespołów urządzeń służących do wprowadzania mocy dla elementów stacji elektroenergetycznych zlokalizowanych na morzu określone zostały w rozporządzeniu ministra klimatu i środowiska z 25 maja 2022 r. w sprawie szczegółowych wymagań dla elementów zespołu urządzeń służących do wyprowadzenia mocy oraz dla elementów stacji elektroenergetycznych zlokalizowanych na morzu (Dz.U. z 2022 r. poz. 1257). Akt ten wszedł w życie 29 czerwca 2022 roku.
1 stycznia 2023 roku weszło w życie nowe rozporządzenie regulujące sposób obliczania masy zużytego sprzętu powstałego z paneli fotowoltaicznych. Nowe przepisy miały być ułatwieniem dla przedsiębiorców, niestety wprowadziły zamieszanie jeśli chodzi o składanie sprawozdań w BDO.