TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Porady ekspertów - Energetyka

Tematyka

Czy można sprzedawać wyprodukowaną przez siebie energię sąsiadowi?

Obecnie prosumenci nie mogą sprzedawać ani udostępniać nadwyżek wytworzonej energii. Mogą natomiast magazynować jej nadwyżki w zasobach zakładu energetycznego – tak, by potem wykorzystać ją do realizacji własnych, bieżących potrzeb.

Energetyka
27.09.2021

Sposoby na produkcję energii w oczyszczalni

Dla zakładów wodociągowo-kanalizacyjnych koszt energii stanowi dużą część wartości usługi dostarczenia wody i odprowadzenia ścieków. I jeśli nie uda im się go obniżyć, to muszą go przerzucać na wszystkich klientów, w tym mieszkańców. Jak zakłady wodociągowo-kanalizacyjne mogą poszukiwać sposobu rozwiązań uniezależniających je od zewnętrznych dostawców?

Emisja ścieków
11.07.2021

Europejski Zielony Ład a energetyczne wykorzystanie odpadów

Europejski Zielony Ład to plan działania na rzecz zrównoważonej gospodarki UE. Jego osiągnięcie jest możliwe dzięki przekształceniu wyzwań związanych z klimatem i środowiskiem w realne działania.

Energetyka

OZE - na jakie korzyści ekonomiczne możesz liczyć

Jakie są atuty zamontowania instalacji fotowoltaicznej? Jaki jest czas zwrotu kosztów realizacji takiej instalacji? Na jakie dofinansowanie możesz liczyć, planując inwestycję w fotowoltaikę? Nasz ekspert odpowiada na pytania.

Energetyka

Plusy i minusy wykorzystania komunalnych osadów ściekowych w biogazowniach

Wykorzystanie komunalnych osadów ściekowych do nawożenia gruntów to nie jedyny sposób na wykorzystanie tych osadów. Tendencję wzrostową wykazują biogazownie, które podlegają pod ustawę o odnawialnych źródłach energii.  Czym są biogazownie i jakie są wady i zalety stosowania osadów w biogazowniach? Czy istnieje jeszcze inny sposób zagospodarowania komunalnymi osadami ściekowymi?

Emisja ścieków
09.07.2021

Co warto wiedzieć o fotowoltaice

Panele fotowoltaiczne mogą służyć do wytwarzania prądu nie tylko dla gospodarstw domowych, ale także dla firm czy gospodarstw rolnych. Co warto wiedzieć na temat energii słonecznej?

Energetyka

Odnawialne źródła energii - różnica między mikroinstalacją i małą instalacją

Ustawa OZE wprowadza pojęcia „mikroinstalacji” i „małej instalacji”. Jakie są różnice między nimi i czy w związku z tym użytkownicy każdej z nich będą mieli inne obowiązki?

Energetyka

Zalety instalacji fotowoltaicznych

Energia ze źródeł odnawialnych to energia, która jest pozyskiwana z naturalnych, powtarzających się procesów przyrodniczych. Stanowi alternatywę dla paliw kopalnych. Poznaj jej zalety.

Energetyka

Zgody i pozwolenia potrzebne, aby użytkować instalację fotowoltaiczną

Żeby legalnie uruchomić i użytkować instalację fotowoltaiczną, trzeba uzyskać m.in. decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Co jeszcze i od czego będą zależały poszczególne wymogi formalne?

Energetyka