Powstaną nowe punkty na połączeniach gazowych systemów przesyłowych
Mają powstać trzy nowe punkty na połączeniach gazowych systemów przesyłowych. Będą to Polska – Litwa, Polska – Słowacja i Polska – Czechy. W związku z tym Urząd Regulacji Energetyki zaczyna konsultacje w tej sprawie.
Konieczność wprowadzenia zmian jest związana z utworzeniem nowych tzw. punktów właściwych systemu przesyłowego.
Litwa i Słowacja
Pierwszym z nowych połączeń jest Santaka w punkcie połączenia litewskiego i polskiego systemu przesyłowego gazu ziemnego. Punkt Santaka będzie łączyć obszary zarządzane przez polskiego operatora GAZ-SYSTEM i litewskiego AB Amber Grid. Zbudowanie połączenia gazowego między Polską a Litwą (GIPL) i utworzenie punktu właściwego Santaka umożliwi połączenie systemów gazowych Litwy, Łotwy i Estonii z europejską siecią gazową. Uruchomienie dwukierunkowego punktu Santaka planowane jest w II kwartale 2022 roku.
Drugim punktem właściwym,który zostanie utworzony, jest punkt łączący systemy przesyłowe Polski i Słowacji. Punkt ten będzie nosić nazwę Výrava i połączy obszary zarządzane przez GAZ-SYSTEM i słowackiego operatora przesyłowego eustream s.a. Punkt ten stanowi element koncepcji „Gazowe Połączenie Międzysystemowe Północ-Południe w Europie Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej (NSI East Gas)” tj. Korytarza Północ-Południe. Punkt Výrava zostanie uruchomiony w drugim półroczu 2022 roku.
Gaz też z Czech
Trzecim punktem właściwym, który zostanie utworzony, jest punkt Zlate Hory łączący system gazowy Polski i Czech. Do grudnia 2010 roku punkt ten funkcjonował jako punkt wejścia z czeskiego systemu dystrybucyjnego do polskiego systemu przesyłowego. W 2011 roku ze względu na różnice ciśnień, stwierdzono brak możliwości świadczenia usług transportu gazu w tym punkcie.
Niemniej, po przeprowadzeniu prac modernizacyjnych punkt ten zostanie uruchomiony jako punkt wejścia-wyjścia umożliwiający przesyłanie gazu w obu kierunkach i będzie łączyć polski system przesyłowy z czeskim systemem dystrybucyjnym dla którego operatorem jest GasNet. W okresie zimowym gaz będzie transportowany z Czech do Polski na zasadach ciągłych, natomiast w okresie letnim na zasadach przerywanych. Natomiast dostarczanie gazu do Czech będzie odbywać się jedynie w celu awaryjnego zasilania czeskiego systemu dystrybucyjnego.
Regulator czeka na uwagi do opracowanej przez GAZ-SYSTEM listy punktów właściwych Krajowego Systemu Przesyłowego oraz Polskiego Odcinka Systemu Gazociągów Tranzytowych Jamał-Europa Zachodnia do 11 kwietnia 2022 r.
Źródło: ure.gov.pl