Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazOd 1 stycznia 2023 r. obowiązuje rozszerzona definicja odbiorcy uprawnionego do zastosowania ceny maksymalnej za energię elektryczną w wysokości 785 zł/MWh. Dzięki zmianom ze wsparcia skorzystają również najemcy lokali.
Urząd Regulacji Energetyki rozpoczyna kontrolę stanu wymaganych zapasów węgla u wytwórców ciepła i energii elektrycznej.
Już 25 stycznia 2023 r. rusza pierwsza odsłona programu „Energia dla wsi”. W ramach programu o dofinansowanie na instalacje OZE będą mogli się ubiegać rolnicy i spółdzielnie energetyczne.
Rada Ministrów 17 stycznia 2023 r. przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Dzięki temu rząd chce zapewnić dodatkowe wsparcie dla gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej poprzez zmniejszenie opłat za ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej.
Dnia 16 stycznia 2023 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 13 stycznia 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzoru wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego. Sprawdź aktualny wniosek!
Dnia 28 kwietnia 2023 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i Prawa budowlanego. Zgodnie z nowymi przepisami właściciel lub zarządca budynku lub jego części będzie musiał przekazać nabywcy lub najemcy świadectwo charakterystyki energetycznej przedmiotu transakcji.
Zwrot VAT przysługuje tym gospodarstwom domowym, których przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł brutto w gospodarstwie jednoosobowym albo 1500 zł brutto na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Dostępny jest już wzór wniosku.
Przedsiębiorcy mają obowiązek do 28 lutego 2023 r. przekazania Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki informacji za 2022 rok. Badanie obejmie ok. 400 podmiotów, a zebrane w jego wyniku dane będą stanowiły podstawę do oceny sektora ciepłowniczego i efektywności działań podejmowanych przez przedsiębiorstwa.
W Ministerstwie Klimatu i Środowiska trwają prace nad dodatkowymi rozwiązaniami prawnymi, które mają chronić odbiorców ciepła.
Operator systemu elektroenergetycznego ma obowiązek przedstawić Prezesowi URE informacje o ilościach energii elektrycznej wytworzonej w instalacjach OZE przyłączonych do jego sieci i wprowadzonej do systemu elektroenergetycznego.