TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Projekt ustawy rządowej dotyczącej OZE wygrywa

Dnia 24 stycznia 2023 r. odbyły się posiedzenia komisji sejmowych, które zajęły się projektami ustaw zakładającymi zmianę obecnych regulacji, które ograniczyły rozwój wiatraków lądowych w Polsce.

Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. OZE wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska przypomniał założenia projektu ustawy rządowej z autopoprawką.

Co zawarto w projekcie?

Projekt ustawy rządowej zakłada lokalizowanie elektrowni wiatrowych wyłącznie na podstawie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Przewiduje obowiązek przeprowadzania strategicznej oceny oddziaływania na środowiska. Odległość minimalna wiatraków od zabudowań i odwrotnie nie może być mniejsza niż 500 metrów.

Projekt wskazuje odległości wiatraków od sieci najwyższych napięć w celu ochrony tych ostatnich. Ponadto projekt zakłada aktywny udział społeczeństwa poprzez udział w dodatkowych dyskusjach publicznych, prosumenta wirtualnego na zasadzie dobrowolności.

Inne projekty odrzucone

Wieczorem 24 stycznia odbyło się również wspólne posiedzenie sejmowej Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych (ESK) oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej (STP). Posłowie przedstawili na nim inne projekty, które do tej pory były „zamrożone”.

Jednak komisje odrzuciły pozostałe projekty i pozostawiły rządową propozycję, która będzie analizowana podczas kolejnego posiedzenia komisji - 26 stycznia.

Źródło: sejm.gov.pl

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska