SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Wiatraki w odległości co najmniej 700 m od budynków mieszkalnych

W Sejmie 7 lutego 2023 r. rozpoczęło się drugie czytanie projektu zmiany ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Sejmowe komisje poczyniły pewne zmiany. Jakie?

W artykule przeczytasz:

  • przepisy, które określają odległość wiatraków od zabudowań
  • większa odległość wiatraka od zabudowań
  • Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego

Przepisy określające odległość wiatraków od zabudowań

Obecnie obowiązująca ustawa zakazuje budowy turbin wiatrowych w odległości mniejszej niż 10-krotna wysokość wieży i łopaty wirnika w najwyższym położeniu od zabudowy mieszkalnej. Zakaz dotyczy także stawiania budynków w odległości mniejszej niż 10H od wiatraka. Przepisy zakazują też budowy wiatraków w odległości mniejszej niż 10H od form ochrony przyrody.

Większa odległość wiatraków

W rządowym projekcie, który trafił do Sejmu, utrzymano zasadę 10H, dopuszczając pod pewnymi warunkami zmniejszenie odległości turbiny wiatrowej od zabudowań do 500 m.

Jednak w trakcie prac w komisjach przyjęto poprawkę, która mówi, że ta minimalna odległość ma wynosić 700 m, a nie 500 m, przy czym limit ten dotyczy jedynie budynków mieszkalnych lub z funkcją mieszkalną. Dodatkowo komisja całkowicie zniosła zakaz budowy budynków mieszkalnych w pobliżu istniejących turbin wiatrowych.

Podstawą MPZP-określenie odległości wiatraków

Projekt przewiduje także, że nowe turbiny wiatrowe będą mogły być lokowane tylko na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

Podstawą dla określania odległości minimalnej będą m.in. wyniki przeprowadzonej strategicznej oceny oddziaływania na środowisko (SOOŚ) wykonywanej w ramach MPZP. Projekt wprowadza też minimalne odległości turbin wiatrowych od linii przesyłowych energii elektrycznej.

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl

Źródło: sejm.gov.pl

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska