SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Wsparcie dla przedsiębiorstw energochłonnych - ruszył nabór

Dnia 9 lutego 2023 r. ruszył program NFOŚiGW „Pomoc dla sektorów energochłonnych związana z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2022 r.”. Budżet programu wynosi 5 mld złotych, a wsparcie będzie udzielane bezzwrotnie.

Celem programu jest wsparcie finansowe dla przedsiębiorstw energochłonnych, zapewnienie stabilności i ciągłości produkcji, a także pomoc w utrzymaniu miejsc pracy.

Dwa limity wsparcia

Kwota wsparcia zależy od wysokości kosztów kwalifikowanych, które przedsiębiorca poniósł od lutego do grudnia 2022 roku. Są to koszty zakupu gazu i energii wynikające ze wzrostu cen wyższego niż o 50% względem średniej ceny z 2021 roku.

Obowiązują dwa maksymalne limity pomocy uzależnione od sytuacji finansowej przedsiębiorcy. Limit podstawowy wynosi 50% kosztów kwalifikowanych, maksymalnie do 4 mln euro na grupę kapitałową. Do zwiększonego limitu pomocy uprawnieni są przedsiębiorcy, którzy odnotowali spadek wskaźnika EBITDA o co najmniej 40% pomiędzy całym rokiem 2021 a 2022 albo pomiędzy drugim półroczem 2021 roku a drugim półroczem 2022 roku.

Zwiększony limit dotyczy również tych firm, które w obu tych okresach odnotowały ujemny wskaźnik EBITDA. Kwota wsparcia w zwiększonym limicie może wynieść do 80% kosztów kwalifikowanych – aż do 50 mln euro na grupę kapitałową.

Jak i kiedy składać wnioski?

Wnioski o pomoc należy składać od 9 lutego do 22 lutego 2023 r., wyłącznie w wersji elektronicznej poprzez Generator Wniosków o Dofinansowanie.

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl

Źródło: gov.pl/web/klimat

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska