Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazRada Unii Europejskiej 19 grudnia 2022 r. osiągnęła porozumienie dotyczące zmian dyrektywy w sprawie energii odnawialnej, które są proponowane w ramach planu REPowerEU.
Dnia 21 grudnia 2022 r. w Dzienniku Ustaw ogłoszono Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 13 grudnia 2022 r. w sprawie metody oraz szczegółowego sposobu obliczania minimalnego rocznego poziomu zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
Dnia 17 grudnia 2022 r. posłowie do Parlamentu Europejskiego i Rada UE osiągnęli porozumienie dotyczące reformy unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS). Co uzgodnili?
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki 17 grudnia 2022 r. zatwierdził taryfy na sprzedaż gazu przez PGNiG Obrót Detaliczny oraz na dystrybucję tego paliwa przez Polską Spółkę Gazownictwa. W przypadku PGNiG OD taryfa ta będzie obowiązywała do 31 marca 2023 r.
Dnia 19 grudnia 2022 r. minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński wzięli udział w posiedzeniu Rady ministrów UE ds. energii. Głównym tematem spotkania był tymczasowy mechanizm korekty rynku gazu. Co ustalono?
Dnia 15 grudnia 2022 r. Sejm przyjął część poprawek Senatu do ustawy o ochronie niektórych odbiorców gazu w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu. Nie znalazły się w niej m.in. rozwiązania dotyczące wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Komisja Europejska złożyła projekt aktu prawnego, który ma zmniejszyć zależność Europy od importu paliw kopalnych z Rosji, jako część pakietu REPowerEU. W poprawkach do propozycji KE posłowie chcą przyspieszyć procedury wydawania pozwoleń na budowę nowych elektrowni wykorzystujących OZE.
Dnia 13 grudnia 2022 r. Rada Ministrów przyjęła autopoprawkę do projektu nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw. Co przewiduje zaproponowane rozwiązanie?
Komisja Europejska przygotowała projekt rozporządzenia mającego na celu przyspieszenie rozwoju odnawialnych źródeł energii. W związku z obowiązkiem przygotowania stanowiska Polski, Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaprasza do składania uwag do treści dokumentu do 15 grudnia 2022 r.
Urząd Regulacji Energetyki przygotował dla przedsiębiorstw energochłonnych informacje, które wyjaśniają sposób obliczania wolumenu energii elektrycznej, od którego należy zrealizować obowiązek ograniczenia emisji gazów cieplarnianych albo poprawy efektywności energetycznej, w związku z uzyskaniem rekompensat za rok 2021 i następne lata.