Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazPrezydent Andrzej Duda 14 marca 2023 r. podpisał ustawę o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, która zwiększa udział lokalnych społeczności w decydowaniu o tych inwestycjach. Sprawdź szczegóły nowych regulacji.
W dniu 13 marca 2023 r. podczas debaty w Parlamencie Europejskim będą rozpatrywane projekty dotyczące instrumentów przyspieszających remonty oraz zmniejszających zużycie energii i emisji gazów cieplarnianych. Głosowanie odbędzie się 14 marca.
Dnia 9 marca 2023 r. Sejm przyjął ustawę o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych i ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących. Teraz akty prawne zostały przekazane do podpisu Prezydenta RP.
W dniu 7 marca 2023 r. posłowie w ramach posiedzenia komisji sejmowych do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej zarekomendowali odrzucenie poprawki do nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych.
PGE Polska Grupa Energetyczna i ZE PAK podpisały porozumienie wstępne, które dotyczy utworzenia wspólnej spółki celowej, realizującej projekt budowy elektrowni jądrowej w regionie konińskim.
Jak przypomina PGE Energia Ciepła, do 8 marca 2023 r. odbiorcy wrażliwi muszą złożyć oświadczenia o spełnieniu warunków pozwalających na uznanie ich jako uprawnionych do zwrotu nadpłaty za ciepło.
Innowacyjna platforma internetowa i najnowsze modele rozdrabniaczy przemysłowych dla branży gospodarki odpadami, urządzenia wykorzystujące sztuczną inteligencję do recyklingu, inteligentny kosz na śmieci, pojazdy do branży komunalnej, a także nowy model Ekozgniatarki – to tylko część nowoczesnych rozwiązań zaprezentowanych już od 8 do 9 marca podczas 23. edycji Targów Ekotech w Targach Kielce. W tym samym czasie odbędą się jubileuszowe Targi Enex.
Rada Ministrów 28 lutego 2023 r. przyjęła projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowych oraz inwestycji towarzyszących, przedłożony przez ministra klimatu i środowiska.
Prezes URE przeanalizował plany inwestycyjne wytwórców energii elektrycznej do 2036 roku. W perspektywie najbliższych piętnastu lat prognozowany jest realny spadek mocy dyspozycyjnych w krajowym systemie elektroenergetycznym (KSE).
Przewodnim tematem kongresu Energetyczno-Ciepłowniczego POWERPOL, który odbywa się w Warszawie 27 i 28 lutego 2023 r., jest „Polityka energetyczna państwa wobec kryzysu surowcowego w Europie”.