Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazNowo powstałe lub przebudowywane obiekty budowlane, zespoły obiektów oraz instalacje mogą wymagać uzyskania decyzji, które określą zakres i warunki korzystania ze środowiska. Za brak wymaganych dokumentów grozi Ci kara aresztu, ograniczenia wolności lub kara grzywny. Ponadto za emisję zanieczyszczeń do środowiska może być naliczana opłata podwyższona. W e-booku znajdziesz opis procedur i wymaganych dokumentów, które pomogą Ci bezproblemowo przebrnąć przez skomplikowane formalności administracyjne.
Nowelizacja ustawy Prawo energetyczne ma wyjść naprzeciw dynamicznie zmieniającemu się rynkowi energii, a także rozwiązać problemy wynikające ze specyfiki polskiej energetyki. Czy zaproponowane przez polityków działania rozwiążą wszystkie problemy na rynku energii? Które zmiany są najistotniejsze? Przeczytaj w ebooku..
Odpady powinny być magazynowane w sposób uwzględniający ich właściwości chemiczne i fizyczne, w tym stan skupienia, oraz zagrożenia, które mogą powodować te odpady oraz przez określony czas. Na początku 2021 roku weszły przepisy, które wprowadziły zmiany dotyczące zasad magazynowania odpadów, a od 23 września 2021 obowiązują kolejne zmiany. Które przepisy stosujemy obecnie? I jak się w tym wszystkim nie pogubić? Dzięki naszemu e-bookowi nie będziesz już musiał zadawać sobie takich pytań.
Stale zwiększająca się liczba mieszkańców miast powoduje konieczność budowy i rozbudowy sieci kanalizacyjnych, a także oczyszczalni ścieków. W konsekwencji wytwarzane są coraz większe ilości komunalnych osadów ściekowych. Można je wykorzystać. Ten ebook da Ci wskazówki jak to zrobić zgodnie z przepisami.
Gospodarka odpadami powinna być prowadzona w sposób zapewniający ochronę życia i zdrowia ludzi oraz środowiska. W szczególności nie może powodować zagrożenia dla wody, powietrza, gleby, roślin lub zwierząt, uciążliwości przez hałas bądź zapach oraz wywoływać niekorzystnych skutków dla terenów wiejskich albo miejsc o szczególnym znaczeniu, w tym kulturowym i przyrodniczym. Jednymi z bardziej problematycznych odpadów są odpady komunalne. E-book pomoże Ci w prawidłowy sposób postępować z tymi odpadami.
Odpady klasyfikuje się w pierwszej kolejności na podstawie strumienia z którego pochodzą. Każdy odpad przydziela się do danego kodu oddzielnie, ponieważ pozwala to na uniknięcie mieszania się różnych rodzajów odpadów oraz chroni przed ich błędną klasyfikacją. Katalog wszystkich odpadów wraz z ich kodami znajdziesz w rozporządzeniu ministra klimatu z 2 stycznia 2020 r. w sprawie katalogu odpadów. Ale w jaki sposób dopasować konkretny kod do odpadu? Tego dowiesz się z ebooka.
Prawo międzynarodowe, europejskie oraz polskie przewiduje zasadę jawności informacji publicznej, w tym informacji o środowisku i jego ochronie. Podstawową regulacją prawną w Polsce odnoszącą się do udostępniania informacji o środowisku i jego ochronie jest Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej, a dokładniej art. 74 ust. 3 i 4 konstytucji, którego analogiczny zapis został ujęty w art. 4 ustawy z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (dalej: ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie).
W przepisach z zakresu ochrony środowiska istnieje kilka rodzajów sankcji za niedopełnienie ustawowych obowiązków lub inne wykroczenia. Większość z nich wiąże się z koniecznością uiszczenia właściwej kwoty, czy to w formie mandatu karnego (grzywny), administracyjnej kary pieniężnej, czy opłaty podwyższonej. Sankcje te różnią się od siebie głównie sposobem i procedurą ich nakładania.
Posiadacz odpadów powinien na bieżąco prowadzić ilościową i jakościową ewidencję odpadów. W 2021 roku ewidencję można prowadzić już tylko w wersji elektronicznej za pośrednictwem systemu BDO. Również sprawozdania odpadowe trzeba przygotować w modułach sprawozdawczych w systemie BDO. Kto dokładnie musi prowadzić ewidencję odpadów? Czy da się poprawić KPO wygenerowaną w BDO? Jaki moduł sprawozdawczy wybrać i jakie dane w nim umieścić? Wszystkiego dowiesz się z e-booka.
Wszystkie obowiązki wytwórcy odpadów ustalone są przede wszystkim w ustawie Prawo ochrony środowiska oraz ustawie o odpadach i aktach wykonawczych. Nie zawsze jednak przepisy są tak oczywiste, jakby nam się wydawało. Dlatego też przygotowaliśmy dla Ciebie ten e-book. Znajdziesz w nim skumulowane, podstawowe obowiązki, jakie na Tobie mogą ciążyć.