Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazBardzo ważnym obowiązkiem jest uiszczenie opłaty za korzystanie ze środowiska oraz złożenie informacji o zakresie korzystania ze środowiska. Dotyczy to przedsiębiorców, którzy wprowadzają gazy lub pyły do powietrza oraz składują odpady. Termin na uiszczenie opłat i złożenie informacji to 31 marca. Wykaz zawierający informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat należy od 1 stycznia 2019 r. sporządzać na bazie raportu do KOBiZE zgodnie z art. 286 ust. 3 ustawy Prawo ochrony środowiska. Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu nimi należy złożyć do 15 marca (za poprzedni rok kalendarzowy) drogą elektroniczną za pomocą BDO.
Do ważnych zadań specjalisty ds. ochrony środowiska możemy zaliczyć np. bieżący kontakt z organami ochrony środowiska oraz prowadzenie odpowiedniej dokumentacji środowiskowej. Jesteś ciekaw, jakie jeszcze obowiązki ciążą na specjaliście ds. ochrony środowiska? Jakie kompetencje musisz posiadać, by dobrze sprawować to stanowisko? – koniecznie zajrzyj do ebooka!
Prowadzenie przedsiębiorstwa wymaga sprawnego poruszania się w gąszczu szybko zmieniających się przepisów i nowych regulacji prawnych. To z kolei przekłada się na potrzebę podnoszenia kwalifikacji w obszarze obowiązków administracyjnych, a także w obszarze umiejętnego zarządzania gospodarką odpadami, alternatywnych rozwiązań w zakresie ograniczenia emisji pyłów i gazów czy wytwarzanych ścieków tak, aby działania te przynosiły wymierne korzyści zarówno dla środowiska, jak i samego przedsiębiorstwa.
Na mocy ustawy z 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska organem powołanym do kontroli przestrzegania przepisów z zakresu ochrony środowiska jest wojewódzki inspektor ochrony środowiska. Przeprowadza on kontrole planowe oraz pozaplanowe, które obejmują inspekcje prowadzone na wniosek organów administracji publicznej, a także interwencyjne.
Wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny musi wywiązać się z wielu obowiązków, jakie narzuca ustawa o zużytym sprzęcie. Jeśli je zaniedba, grożą mu wysokie kary. Poznaj najważniejsze z nich, a unikniesz konsekwencji prawnych.
Obowiązek dołączenia karty informacyjnej przedsięwzięcia do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dotyczy przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Przedsięwzięcia te zostały wyszczególnione w rozporządzeniu Rady Ministrów z 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Pomimo że dane zawarte w KIP mają być z założenia danymi podstawowymi, ważne jest, żeby opracowanie było wykonane starannie, a dane w nim zawarte były konkretne i jednoznaczne.
Proces inwestycyjno-budowlany w sektorze gospodarki wodno-ściekowej jest procesem wieloetapowym i rozłożonym w czasie. Dlatego warto wiedzieć wszystko na temat decyzji administracyjnych stanowiących niezbędne elementy ciągu działań prawnych − procesu inwestycyjno-budowlanego objętego obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę.
Podmiot, który pełni jedynie rolę wprowadzającego opakowania na rynek, ma znacznie mniej obowiązków niż ten, który wprowadza produkty w opakowaniach na rynek. Nie jest np. zobligowany do uzyskiwania określonych poziomów odzysku i recyklingu opakowań, ani też do prowadzenia kampanii edukacyjnych. Co zatem musi robić?
Po nowelizacji ustawy o odpadach zmieniły się również wymogi co do wniosku o pozwolenie na wytwarzanie odpadów. Przed rozpoczęciem działalności powinieneś zadeklarować wielkość i rodzaje wytwarzanych odpadów. Jeśli z obliczeń okaże się, że ilości odpadów będą przekraczały limity, od których wymagane jest uzyskanie ww. decyzji, wówczas wniosek powinno się złożyć co najmniej 2 miesiące przed planowanym rozpoczęciem działalności gospodarczej.
Każdy przedsiębiorca może samodzielnie przeprowadzić audyt środowiskowy w swojej firmie. Powinien jedynie odpowiednio się do niego przygotować. Poznaj poszczególne komponenty ochrony środowiska, które należy przenalizować w kontekście takiego audytu. Zawsze może się okazać, że dana instalacja wymaga podejścia szczegółowszego, dlatego warto pamiętać, że analizy należy dokonywać indywidualnie dla każdego przedsiębiorstwa.