Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Ebooki

Dowiedz się, jak samodzielnie przeprowadzić audyt środowiskowy

Okładka_Dowiedz się, jak samodzielnie przeprowadzić audyt

Dowiedz się, jak samodzielnie przeprowadzić audyt środowiskowy

Każdy przedsiębiorca może samodzielnie przeprowadzić audyt środowiskowy w swojej firmie. Powinien jedynie odpowiednio się do niego przygotować. Poznaj poszczególne komponenty ochrony środowiska, które należy przenalizować w kontekście takiego audytu. Zawsze może się okazać, że dana instalacja wymaga podejścia szczegółowszego, dlatego warto pamiętać, że analizy należy dokonywać indywidualnie dla każdego przedsiębiorstwa.

Kompendium wiedzy na temat nowelizacji prawa energetycznego

Okładka_Kompendium wiedzy na temat nowelizacji prawa energ

Kompendium wiedzy na temat nowelizacji prawa energetycznego

Nowelizacja ustawy Prawo energetyczne ma wyjść naprzeciw dynamicznie zmieniającemu się rynkowi energii, a także rozwiązać problemy wynikające ze specyfiki polskiej energetyki. Czy zaproponowane przez polityków działania rozwiążą wszystkie problemy na rynku energii? Które zmiany są najistotniejsze? Przeczytaj w ebooku.

Kompendium wiedzy na temat pozwolenia zintegrowanego

Okładka_Kompendium wiedzy na temat pozwolenia zintegrowane

Kompendium wiedzy na temat pozwolenia zintegrowanego

Eksploatacja instalacji powodującej emisję zanieczyszczeń do środowiska w niektórych przypadkach może być prowadzona wyłącznie po uzyskaniu odpowiedniego pozwolenia lub zezwolenia. Takimi dokumentami będą np. pozwolenie na emisję gazów i pyłów do powietrza, decyzja zezwalająca na wytwarzanie i przetwarzanie odpadów czy odprowadzanie ścieków. Kiedy w takim razie musisz pozyskać pozwolenie zintegrowane i jak to zrobić? Sprawdź!

Odnawialne źródła energii – co warto wiedzieć o fotowoltaice

Okładka_Odnawialne źródła energii – co warto wiedzieć o fo

Odnawialne źródła energii – co warto wiedzieć o fotowoltaice

Energia ze źródeł odnawialnych to energia pozyskiwana z naturalnych, powtarzających się procesów przyrodniczych m.in z wiatru, promieniowania słonecznego, fal, prądów czy pływów morskich. Energię można pozyskiwać też np. z biomasy, biogazu, biogazu rolniczego oraz z biopłynów. Jest ona alternatywą dla paliw kopalnych. Wykorzystywanie tej energii przyczynia się do ograniczania emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń. Fotowoltaika to jeden z tych naturalnych sposobów pozyskiwania energii. Sprawdź co warto wiedzieć o fotowoltaice?

Poradnik – jak rozpocząć działalność związaną z OZE

Okładka_Poradnik – jak rozpocząć działalność związaną z OZ

Poradnik – jak rozpocząć działalność związaną z OZE

Stale zwiększające się zapotrzebowanie na energię, skutecznie wymusza rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE) i dostosowanie  systemów energetycznych do bieżących potrzeb. Jeżeli planujesz prowadzić działalność polegająca na wytwarzaniu energii z odnawialnych źródeł energii koniecznie zajrzyj do naszego ebooka.

Tajniki klasyfikacji odpadów

Okładka_Tajniki_klasyfikacji_odpadów

Tajniki klasyfikacji odpadów

Odpady klasyfikuje się w pierwszej kolejności na podstawie miejsca z którego pochodzą. Każdy odpad przydziela się do danego kodu oddzielnie, ponieważ pozwala to na uniknięcie mieszania się różnych rodzajów odpadów oraz chroni przed ich błędną klasyfikacją. Katalog wszystkich odpadów z ich kodami znajdziesz w rozporządzeniu ministra klimatu, ale w jaki sposób dopasować konkretny kod do odpadu? Tego dowiesz się z ebooka.

Uniknij błędów - poznaj tajniki opracowywania karty informacyjnej przedsięwzięcia

Okładka_Uniknij błędów - poznaj tajniki opracowywania karty

Uniknij błędów - poznaj tajniki opracowywania karty informacyjnej przedsięwzięcia

Karta informacyjna przedsięwzięcia (KIP) to dokument przygotowywany w ramach przygotowania procedury oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Jeżeli realizujesz przedsięwzięcia, które mogą oddziaływać w znaczący sposób na środowisko to dołączenie karty informacyjnej przedsięwzięcia do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych jest niezbędne. Sprawdź jak opracować taką kartę i co musi ona zawierać?

Zarządzanie chemikaliami w przedsiębiorstwie w ramach wymagań REACH i CLP

Okładka_Zarządzanie chemikaliami w przedsiębiorstwie w ramach w

Zarządzanie chemikaliami w przedsiębiorstwie w ramach wymagań REACH i CLP

Zarządzaniem chemikaliami w firmie regulowane jest głównie poprzez rozporządzenia REACH i CLP. Rozporządzenie CLP obejmuje kwestie związane z klasyfikowaniem, oznakowaniem i pakowaniem, natomiast rozporządzenie REACH nakłada obowiązek informowania o zagrożeniach i ryzyku dotyczącym stosowania substancji chemicznych. Zadaniem obu tych rozporządzeń jest zapewnienie bezpieczeństwa przy stosowaniu chemikaliów. Sprawdź, jakie instytucje uczestniczą w procesie zarządzania chemikaliami oraz co zawiera karta charakterystyki.

Zezwolenie na przetwarzanie odpadów – przygotuj bezbłędnie wniosek

Okładka_Zezwolenie na przetwarzanie odpadów – przygotuj bezbłęd

Zezwolenie na przetwarzanie odpadów – przygotuj bezbłędnie wniosek

Prowadzący firmę w zależności od rodzaju działalności, są zobowiązani do posiadania odpowiednich decyzji regulującej gospodarkę odpadami w przedsiębiorstwie. Do tych decyzji należą zezwolenie na zbieranie lub przetwarzanie odpadów oraz pozwolenie na wytwarzanie odpadów. Sprawdź, co i jak należy wykonać aby uzyskać zezwolenia na przetwarzanie odpadów.

Osady ściekowe – wymagania i możliwości zagospodarowania

okładka_1BL0086_Osady_ściekowe_-_wymagania_i_możliwości_zagospodarowania 1

Osady ściekowe – wymagania i możliwości zagospodarowania

Stale zwiększająca się liczba mieszkańców miast powoduje konieczność budowy i rozbudowy sieci kanalizacyjnych, a także oczyszczalni ścieków. W konsekwencji wytwarzane są coraz większe ilości komunalnych osadów ściekowych. Można je wykorzystać. Ten ebook da Ci wskazówki jak to zrobić zgodnie z przepisami.

Portal oferuje specjalną kategorię „eBooki”, która służy poprawie zrozumienia i podejścia do ochrony środowiska, zarządzania odpadami, energetyki i ekoinnowacji. W naszej bibliotece zgromadziliśmy różnorodne e-książki, będące istotnym źródłem informacji dla osób zainteresowanych pogłębieniem wiedzy w tych dziedzinach. Każda e-książka jest przygotowywana przez ekspertów, by dostarczyć aktualne, trafne i praktyczne informacje. Materiały obejmują tematy od podstawowych, jak klasyfikacja odpadów, po bardziej zaawansowane, np. związane z OZE i innowacyjnymi rozwiązaniami dla firm. Regularnie aktualizujemy treści, by odpowiadały na zmieniające się normy i przepisy, zapewniając zgodność z najnowszymi standardami. Nasza biblioteka eBooków jest wygodna i praktyczna, umożliwiając czytanie w dowolnym miejscu i czasie, z każdego urządzenia z dostępem do internetu.