Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazNowelizacja ustawy Prawo energetyczne ma wyjść naprzeciw dynamicznie zmieniającemu się rynkowi energii, a także rozwiązać problemy wynikające ze specyfiki polskiej energetyki. Czy zaproponowane przez polityków działania rozwiążą wszystkie problemy na rynku energii? Które zmiany są najistotniejsze? Przeczytaj w ebooku.
Eksploatacja instalacji powodującej emisję zanieczyszczeń do środowiska w niektórych przypadkach może być prowadzona wyłącznie po uzyskaniu odpowiedniego pozwolenia lub zezwolenia. Takimi dokumentami będą np. pozwolenie na emisję gazów i pyłów do powietrza, decyzja zezwalająca na wytwarzanie i przetwarzanie odpadów czy odprowadzanie ścieków. Kiedy w takim razie musisz pozyskać pozwolenie zintegrowane i jak to zrobić? Sprawdź!
Energia ze źródeł odnawialnych to energia pozyskiwana z naturalnych, powtarzających się procesów przyrodniczych m.in z wiatru, promieniowania słonecznego, fal, prądów czy pływów morskich. Energię można pozyskiwać też np. z biomasy, biogazu, biogazu rolniczego oraz z biopłynów. Jest ona alternatywą dla paliw kopalnych. Wykorzystywanie tej energii przyczynia się do ograniczania emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń. Fotowoltaika to jeden z tych naturalnych sposobów pozyskiwania energii. Sprawdź co warto wiedzieć o fotowoltaice?
Stale zwiększające się zapotrzebowanie na energię, skutecznie wymusza rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE) i dostosowanie systemów energetycznych do bieżących potrzeb. Jeżeli planujesz prowadzić działalność polegająca na wytwarzaniu energii z odnawialnych źródeł energii koniecznie zajrzyj do naszego ebooka.
Odpady klasyfikuje się w pierwszej kolejności na podstawie miejsca z którego pochodzą. Każdy odpad przydziela się do danego kodu oddzielnie, ponieważ pozwala to na uniknięcie mieszania się różnych rodzajów odpadów oraz chroni przed ich błędną klasyfikacją. Katalog wszystkich odpadów z ich kodami znajdziesz w rozporządzeniu ministra klimatu, ale w jaki sposób dopasować konkretny kod do odpadu? Tego dowiesz się z ebooka.
Karta informacyjna przedsięwzięcia (KIP) to dokument przygotowywany w ramach przygotowania procedury oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Jeżeli realizujesz przedsięwzięcia, które mogą oddziaływać w znaczący sposób na środowisko to dołączenie karty informacyjnej przedsięwzięcia do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych jest niezbędne. Sprawdź jak opracować taką kartę i co musi ona zawierać?
Zarządzaniem chemikaliami w firmie regulowane jest głównie poprzez rozporządzenia REACH i CLP. Rozporządzenie CLP obejmuje kwestie związane z klasyfikowaniem, oznakowaniem i pakowaniem, natomiast rozporządzenie REACH nakłada obowiązek informowania o zagrożeniach i ryzyku dotyczącym stosowania substancji chemicznych. Zadaniem obu tych rozporządzeń jest zapewnienie bezpieczeństwa przy stosowaniu chemikaliów. Sprawdź, jakie instytucje uczestniczą w procesie zarządzania chemikaliami oraz co zawiera karta charakterystyki.
Prowadzący firmę w zależności od rodzaju działalności, są zobowiązani do posiadania odpowiednich decyzji regulującej gospodarkę odpadami w przedsiębiorstwie. Do tych decyzji należą zezwolenie na zbieranie lub przetwarzanie odpadów oraz pozwolenie na wytwarzanie odpadów. Sprawdź, co i jak należy wykonać aby uzyskać zezwolenia na przetwarzanie odpadów.
Stale zwiększająca się liczba mieszkańców miast powoduje konieczność budowy i rozbudowy sieci kanalizacyjnych, a także oczyszczalni ścieków. W konsekwencji wytwarzane są coraz większe ilości komunalnych osadów ściekowych. Można je wykorzystać. Ten ebook da Ci wskazówki jak to zrobić zgodnie z przepisami.
Jeśli nie złożysz wniosku o legalizację urządzenia wodnego, jednostka Wód Polskich może wydać decyzję o obowiązku likwidacji tego urządzenia. Dowiedz się, jak dokonać legalizacji?