Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazPłynność wypłat dotacji w programie „Czyste Powietrze” będzie zapewniona. To był jeden z kluczowych tematów obrad nowego Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Nowy zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podjął decyzję o zwiększeniu z 1 mld zł do 3 mld zł pieniędzy na inwestycje w odnawialne źródła energii na terenach wiejskich w ramach programu priorytetowego „Energia dla wsi”.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje nowy wzór wniosku o wypłatę dodatku osłonowego, który będzie obowiązywał w 2024 roku. Wzór ten zostanie w najbliższym czasie wydany w drodze rozporządzenia.
Od 1 lutego 2024 r. firmy z branż, które szczególnie odczuły wzrost cen energii, mogą po raz kolejny wnioskować o pomoc z rządowego programu wsparcia. Będą mogły z niego skorzystać wszystkie firmy z sektorów: wydobywczego i przetwórstwa przemysłowego. To drugi nabór z programu przewidzianego na 2023 roku w ramach pomocy podstawowej.
Do NFOŚiGW dotarły informacje o trudnościach części wnioskodawców obecnego naboru działania FENX.02.05 z uzyskiwaniem deklaracji właściwego organu odpowiedzialnego za gospodarkę wodną, która stanowi załącznik do wniosku o dofinansowanie.
Jak zapowiedziała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska, zostaną wypłacone zaległe środki, ale także wdrożone długofalowe rozwiązania, które zapewnią płynność w finansowaniu programu „Czyste Powietrze”.
W pierwszym tygodniu stycznia 2024 roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska otrzymało z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska informacje o zaległościach wypłat dotacji z programu Czyste Powietrze. W drugiej połowie poprzedniego roku przyjmowano do realizacji wnioski, nie mając na nie pokrycia finansowego.
W związku z niepokojącymi działaniami związanymi ze sprzedażą oraz dofinansowywaniem w ramach programu „Czyste Powietrze” pomp ciepła, które w rzeczywistości nie spełniają deklarowanych w karcie produktu i etykiecie energetycznej parametrów, NFOŚiGW wypracował dodatkowe wymogi, które zaczną obowiązywać 1 kwietnia 2024 r.
Strona dotycząca programu „Czystego Powietrza” została przebudowana. Beneficjenci programu mają teraz dostęp do bardziej przystępnych i przejrzystych informacji.
W związku z pojawiającymi się w mediach informacjami o kontrolach pomp ciepła przeprowadzanych w domach beneficjentów programu „Czyste Powietrze”, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informuje, że nie podejmuje kontroli tylko tych urządzeń.