Program „Czyste Powietrze” - uwaga na oszustów!
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ostrzega wnioskodawców i beneficjentów programu „Czyste Powietrze”. Przede wszystkim chodzi o nieuczciwych wykonawców, którzy mogą oferować usługi i produkty niskiej jakości.
Wnioskodawcy lub beneficjenci dotacji z programu „Czyste Powietrze” powinni być czujni oraz rozważni w wyborze dostawcy i firmy instalacyjnej zajmującej się wymianą źródła ciepła. Niestety zdarzają się na rynku usług wykonawcy, którzy oferują usługi i produkty niskiej jakości oraz zawyżają ceny.
Uwaga na usługi „za darmo”
W programie „Czyste Powietrze” najwyższe bezzwrotne dofinansowanie, z kompleksową termomodernizacją i wymianą źródła ciepła, to nawet 136 200 zł, ale VAT zawsze musi dopłacić wnioskodawca.
Jeśli ktoś oferuje usługę „za darmo”, trzeba mieć wątpliwości co do rzetelności takiej oferty. Jeżeli przedstawiciel firmy podsuwa pełnomocnictwo w ramach programu „Czyste Powietrze”, a nie daje możliwości na spokojne zapoznanie się z warunkami umowy, warto zastanowić się nad rzetelnością takiej oferty.
Wysokie rachunki bez termomodernizacji
Oferta na zainstalowanie wyłącznie nowego źródła ciepła w budynku, który wymaga termomodernizacji, może skutkować wysokimi rachunkami za ciepło w okresie grzewczym.
Dlatego jeśli decydujemy się na wymianę wyłącznie starego kopciucha na nowe źródło ciepła, np. pompę ciepła, upewnijmy się, że dom jest odpowiednio docieplony.
Sprawdzone urządzenia grzewcze z programu
Wybierając źródło ciepła do swojego domu, warto korzystać z listy zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM: lista-zum.ios.edu.pl). Już teraz można złożyć wniosek o dotację z programu „Czyste Powietrze”, planując termin zakupu i instalacji urządzenia po 13 czerwca br.
Po tym terminie na liście ZUM będa znajdować się tylko te pompy ciepła, które obecnie przechodzą dodatkową weryfikację efektywności i jakości. Dlatego składając wniosek, warto poczekać z zakupem i instalacją urządzenia.
Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl |
Źródło: gov.pl/web/nfosigw