Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazDla osób poszkodowanych przez powodzie i podtopienia w południowo-zachodniej Polsce dostępne są różne formy wsparcia finansowego. Rząd oferuje pomoc na najpilniejsze potrzeby, remonty i odbudowę zniszczonych budynków, a także wsparcie dla rolników, przedsiębiorców oraz osób z niepełnosprawnościami. Oto najważniejsze szczegóły dotyczące dostępnych form pomocy.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przesuwa termin rozpoczęcia naboru wniosków na program termomodernizacji szkół i przedszkoli na 14 października 2024 r. Zmiana ta wynika z trudnej sytuacji powodziowej w południowo-zachodniej części Polski. Dzięki temu samorządy zyskają dodatkowe dwa tygodnie na przygotowanie niezbędnej dokumentacji.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił zwiększenie budżetu programu Mój Prąd, finansowanego z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko na lata 2021-2027. Wszystkie osoby zainteresowane otrzymaniem dofinansowania mogą składać wnioski w szóstym naborze.
Spółdzielnie mieszkaniowe oraz przedsiębiorstwa mogą liczyć na preferencyjne pożyczki z Programu Operacyjnego ze środków Polityki Spójności FEniKS 2021-2027. Dzięki wsparciu w wysokości ponad 800 mln zł na projekty związane z efektywnością energetyczną i odnawialnymi źródłami energii, inwestorzy mogą skorzystać z nieoprocentowanych pożyczek z możliwym częściowym umorzeniem i 15-letnim okresem spłaty.
2 września 2024 r. ruszyła szósta edycja programu „Mój Prąd”, oferująca prosumentom możliwość uzyskania nawet 28 tysięcy złotych dofinansowania. Program wspiera rozwój odnawialnych źródeł energii, takich jak instalacje fotowoltaiczne, magazyny energii i ciepła. Przynosi to korzyści w postaci wzrostu wykorzystania energii w miejscu jej wytworzenia, a co za tym idzie pomagają w odciążeniu sieci elektroenergetycznej.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił czasowe wstrzymanie naboru wniosków w ramach ścieżki leasingowej Programu „Mój elektryk". Zmiany będą obowiązywać od 1 września do 31 grudnia 2024 roku, z uwagi na wyczerpanie alokacji środków na ten cel, wynoszącej 660 mln zł. Wnioski będzie można ponownie składać w 2025 roku, kiedy program wznowi działalność z nowym źródłem finansowania, które obejmie także pojazdy zakupione w drugiej połowie 2024 roku.
Wody Polskie mogą ubiegać się o dofinansowanie 25 projektów z unijnego programu FEnIKS - Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko. Projekty Wód Polskich dotyczą działań z zakresu renaturyzacji i poprawy stanu wód oraz ochrony przed powodzią i suszą. Wnioski można składać od września.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawia do konsultacji społecznych projekt programu priorytetowego: „Przejście na pojazdy zeroemisyjne (ZEV) w instytucjach ochrony środowiska”.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło start czwartej edycji konkursu "Klimatyczny Człowiek Roku", który ma na celu wyróżnienie osób zaangażowanych w działania na rzecz ochrony klimatu. Konkurs jest skierowany do nauczycieli, młodych naukowców oraz społeczników, którzy poprzez swoje działania stają się inspiracją dla innych.
W ciągu ostatnich trzech lat Polska uzyskała ponad 110 mln euro w ramach Programu LIFE. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) pełni istotną rolę w współfinansowaniu projektów realizowanych przez polskie podmioty, w tym także przez partnerów projektów zagranicznych.