Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazJedną ze zmian, która została wprowadzona do programu „Czyste Powietrze” jest to, że osoby korzystające z dofinansowań będą mogły korzystać tylko ze sprawdzonych urządzeń. To pierwsze takie uszczelnienie programu od jego uruchomienia.
Minister klimatu i środowiska Paulina Henning-Kloska podpisała trzy umowy: z PGE Dystrybucja oraz ENERGA Operator dotyczące projektów rozbudowy i modernizacji infrastruktury elektroenergetycznej.
Producenci i importerzy pomp ciepła mają więcej czasu na dostosowanie się do zmian w programie „Czyste Powietrze”. Wymagane badania techniczne urządzeń z europejskimi znakami jakości mają dostarczyć do 31 grudnia 2024 r. Dzięki temu znajdą się na liście zielonych urządzeń i materiałów (ZUM) programu.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał 16 umów ze wszystkimi wfośigw na dystrybucję środków z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS). Łączna kwota dofinansowania to 6,4 mld zł. Dzięki temu program „Czyste Powietrze” ma zapewnione trwałe źródło finansowania.
16 kwietnia 2024 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomi nowy program, który pozwoli odchodzić od paliw kopalnych na rzecz czystej energii w ciepłownictwie. 2 mld zł na wsparcie inwestycji dotyczących wytwarzania energii cieplnej z odnawialnych źródeł energii trafi do samorządów i przedsiębiorców.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej potwierdza, że finansowanie programu „Czyste Powietrze” jest zapewnione. W styczniu uruchomiono na ten cel środki Krajowego Planu Odbudowy oraz budżet NFOŚiGW.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ostrzega wnioskodawców i beneficjentów programu „Czyste Powietrze”. Przede wszystkim chodzi o nieuczciwych wykonawców, którzy mogą oferować usługi i produkty niskiej jakości.
W programie „Czyste Powietrze” od 22 kwietnia 2024 roku pojawią się ważne zmiany. Między innymi zostanie wprowadzony obowiązek wyboru pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet tylko z tych wpisanych na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM). Co jeszcze się zmieni?
Pojawią się nowe programy priorytetowe Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Będą to Moja Elektrownia Wiatrowa, wsparcie zakupu lub leasingu pojazdów zeroemisyjnych kategorii N2 i N3 oraz wsparcie budowy lub rozbudowy ogólnodostępnej stacji ładowania dla transportu ciężkiego.
Płynność wypłat dotacji w programie „Czyste Powietrze” będzie zapewniona. To był jeden z kluczowych tematów obrad nowego Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.