TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Dłuższy termin na badania techniczne pomp ciepła z europejskimi znakami jakości

Producenci i importerzy pomp ciepła mają więcej czasu na dostosowanie się do zmian w programie „Czyste Powietrze”. Wymagane badania techniczne urządzeń z europejskimi znakami jakości mają dostarczyć do 31 grudnia 2024 r. Dzięki temu znajdą się na liście zielonych urządzeń i materiałów (ZUM) programu. 

Zgodnie z wprowadzonymi zmianami programu „Czyste Powietrze”, od 14 czerwca 2024 r. będzie można wybierać pompy ciepła, kotły zgazowujące drewno i kotły na pellet tylko z listy ZUM.

Nie wszystkie pompy ciepła zdążą uzyskać certyfikaty 

Zgodnie z wprowadzonymi zmianami, pompy ciepła kupione od 14 czerwca będą kosztem kwalifikowanym tylko wtedy, gdy ich parametry techniczne będą potwierdzone wpisem na listę ZUM na podstawie badań przeprowadzonych w akredytowanym laboratorium zlokalizowanym w kraju UE lub EFTA. 

Z zebranych informacji przez NFOŚiGW wynika, że znaczna liczba pomp ciepła nie uzyska certyfikatów umożliwiającym im pozostanie na liście ZUM do zakończenia okresu przejściowego (tj. 13 czerwca). Dlatego MKiŚ wraz z NFOŚiGW zdecydowały o możliwości czasowego wprowadzania na listę ZUM pomp ciepła, które posiadają europejskie znaki jakości: EHPA-Q, HP KEYMARK lub EUROVENT.

Jak się znaleźć na liście ZUM po 31 grudnia?

Rejestracja pomp ciepła na liście ZUM, na podstawie certyfikatów potwierdzających nadanie znaku jakości, będzie możliwa wyłącznie dla wniosków o wpis na listę ZUM składanych po 14 czerwca. Wnioski o wpis na listę ZUM składane do 14 czerwca, do których załączono certyfikaty a nie załączono badań spełniających warunki programu, będą odrzucane.

Urządzenia wpisywane na listę ZUM, na podstawie certyfikatów potwierdzających nadanie znaku jakości, będą widoczne na liście tylko do 31 grudnia 2024 r. Warunkiem obecności tych urządzeń na liście po 31 grudnia będzie dostarczenie pełnych badań wykonanych m.in. zgodnie z rozporządzeniami: 811/2013, 812/2013, 813/2013, 814/2013 i normami: EN14511, EN14825, EN12102, EN15879 w akredytowanym laboratorium zlokalizowanym w kraju UE lub EFTA.

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl

Źródło:

Źródło: gov.pl/web/nfosigw

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska