SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Biopaliwa, biopłyny i paliwa z biomasy wyprodukowane z odpadów bez certyfikatu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska podtrzymuje swoje dotychczasowe stanowisko wobec obowiązujących przepisów Unii Europejskiej w sprawie wykorzystania dobrowolnych systemów certyfikacji kryteriów zrównoważonego rozwoju na potrzeby wymagań systemu EU ETS w odniesieniu do biomasy wykorzystywanej na potrzeby energetyczne przez prowadzących instalacje objęte systemem EU ETS.

Zgodnie z przepisami rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/2085 z 14 grudnia 2020 r. biomasa wykorzystana do celów energetycznych w instalacjach objętych systemem EU ETS powinna spełniać kryteria zrównoważonego rozwoju. W przeciwnym wypadku węgiel pierwiastkowy w niej zawarty uznaje się za węgiel pierwiastkowy kopalny.

Dobrowolny system certyfikacji

Weryfikacja zgodności z kryteriami zrównoważonego rozwoju oraz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych dotyczących wymagań systemu EU ETS, w odniesieniu do biomasy wykorzystywanej na potrzeby energetyczne przez prowadzących instalacje objęte systemem EU ETS, może odbywać się w oparciu o dokumenty pochodzące z tzw. dobrowolnych systemów certyfikacji.

Wobec dokumentów uzyskanych w ramach dobrowolnego systemu certyfikacji i wystawionych w zakresie objętym decyzją KE, państwo członkowskie nie wymaga przedstawiania dalszych dowodów spełniania kryteriów zrównoważonego rozwoju oraz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Wykorzystywane do spalania w 2022 roku

Państwa unijne lub właściwe organy mogą uznać za spełnione kryteria zrównoważonego rozwoju i ograniczania emisji gazów cieplarnianych w odniesieniu do biopaliw, biopłynów i paliw z biomasy wykorzystywanych do spalania od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. 

W ślad za tym przyjęte zostały przepisy ustawy z 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw, które wprowadziły zmiany w ustawie z 12 czerwca 2015 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Zmiany te mówią o tym, że w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. biopaliwa, biopłyny i paliwa z biomasy wykorzystywane do spalania przez operatora statku powietrznego albo prowadzącego instalację uznaje się za spełniające kryteria zrównoważonego rozwoju i ograniczania emisji gazów cieplarnianych.

Wyjątkiem produkcja z odpadów

Jednak nie wszystkie instalacje objęte systemem EU ETS są zobowiązane do uzyskania certyfikatu potwierdzającego spełnienie kryteriów zrównoważonego rozwoju oraz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, lecz tylko takie, które wykorzystują biomasę do spalania. 

Jeżeli biopaliwa, biopłyny i paliwa z biomasy wyprodukowane są z odpadów i pozostałości innych niż pozostałości z rolnictwa, akwakultury, rybołówstwa i leśnictwa, muszą spełniać jedynie kryteria ograniczania emisji gazów cieplarnianych. Jednocześnie energia elektryczna, energia ciepła i chłodu wytwarzane ze stałych odpadów komunalnych nie podlegają kryteriom ograniczania emisji gazów cieplarnianych.

Źródło:

Źródło: gov.pl/web/klimat

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska