Firmy będą musiały zwracać uwagę, jaki mają wpływ na środowisko
Parlament Europejski 1 czerwca 2023 r. przyjął swoje stanowisko do rozmów z państwami członkowskimi w sprawie zasad uwzględniania praw człowieka i wpływu na środowisko w zarządzaniu przedsiębiorstwami.
Zgodnie ze stanowiskiem Parlamentu, firmy będą miały obowiązek identyfikować, a w razie potrzeby zapobiegać, eliminować lub łagodzić negatywny wpływ ich działalności na prawa człowieka i środowisko. Chodzi tutaj o pracę dzieci, niewolnictwo, wyzysk pracowników, zanieczyszczenie, degradację środowiska i utratę różnorodności biologicznej. Będą również musiały monitorować i oceniać wpływ swoich partnerów. Nowe przepisy będą miały zastosowanie do przedsiębiorstw z siedzibą w Unii Europejskiej, niezależnie od ich sektora.
Wymogi dla firm
Przedsiębiorstwa będą musiały wdrożyć plan przejściowy, aby ograniczyć globalne ocieplenie do 1,5°C. Nowe zasady wymagają również, aby firmy współpracowały z osobami, których dotyczą ich działania, w tym z działaczami na rzecz praw człowieka i ochrony środowiska.
Ponadto powinny wprowadzić mechanizm składania skarg oraz regularnie monitorować skuteczność swojej polityki należytej staranności.
Sankcje za nieprzestrzeganie regulacji
Spółki, które nie będą przestrzegały przepisów, będą ponosić odpowiedzialność odszkodowawczą i mogą zostać ukarane przez krajowe organy nadzoru. Sankcje obejmują środki, takie jak ujawnianie, które z firm nie przestrzegają zasad, wycofanie towarów firmy z rynku lub grzywny w wysokości co najmniej 5% globalnego obrotu netto. Firmy spoza UE, które nie będą przestrzegać zasad, zostaną wykluczone z zamówień publicznych w UE.
Nowe obowiązki będą miały zastosowanie po 3 lub 4 latach, w zależności od wielkości firmy. Mniejsze firmy będą mogły opóźnić stosowanie nowych zasad o kolejny rok. Obecnie mogą rozpocząć się negocjacje z państwami członkowskimi w sprawie ostatecznego tekstu przepisów.
Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl |
Źródło: europarl.europa.eu