Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazObecnie trwają prace nad Projektem Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE). Jego długofalowym efektem ma być lepsza jakość powietrza w Polsce. Projekt ten zaowocuje powstaniem Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).
Prowadzący instalację, w których używane są rozpuszczalniki organiczne i dla których określono standardy emisyjne, muszą złożyć roczny bilans LZO. Termin na złożenie bilansu mija 28 lutego 2023 roku.
Dnia 24 stycznia 2023 r. odbyły się posiedzenia komisji sejmowych, które zajęły się projektami ustaw zakładającymi zmianę obecnych regulacji, które ograniczyły rozwój wiatraków lądowych w Polsce.
Od 1 stycznia 2023 r. obowiązuje rozszerzona definicja odbiorcy uprawnionego do zastosowania ceny maksymalnej za energię elektryczną w wysokości 785 zł/MWh. Dzięki zmianom ze wsparcia skorzystają również najemcy lokali.
24 stycznia 2023 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 28 grudnia 2022 r. w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych.
W połowie stycznia 2023 r. Parlament Europejski przyjął stanowisko negocjacyjne do rozmów z rządami UE w sprawie nowego prawa. Ma ono zmienić unijne procedury i środki kontroli dotyczące przewozu odpadów.
Urząd Regulacji Energetyki rozpoczyna kontrolę stanu wymaganych zapasów węgla u wytwórców ciepła i energii elektrycznej.
Do Rządowego Centrum Legislacji 20 stycznia 2023 r. wpłynął projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego sposobu określania wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych i transportu nieczystości ciekłych.
Pod koniec grudnia 2022 roku w Dzienniku Urzędowym UE została opublikowana dyrektywa ws. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (tzw. CSRD). Jakie ma to konsekwencje?
Już 25 stycznia 2023 r. rusza pierwsza odsłona programu „Energia dla wsi”. W ramach programu o dofinansowanie na instalacje OZE będą mogli się ubiegać rolnicy i spółdzielnie energetyczne.